Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Belediyenin İtirazına Rağmen Deniz Dolgusuna İzin Verildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tosyalı Limanı’nda deniz üstüne yapılacak 80 dönüm ilave dolguya onay verdi. Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilave liman projesi için görüşü alınmadan kararın askıya çıkarılmasına tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Belediyenin İtirazına Rağmen Deniz Dolgusuna İzin Verildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İskenderun İkinci Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Tosyalı Limanı'na ilave, 80 dönüm deniz üstüne yapılacak dolguya onay verdi.

Sözcü’den Can Çapar’ın haberine göre; 8 Kasım'da bakanlığın konu ile ilgili görüş talebine, resmi yazı ile Hatay Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı'nın yanıtında; “Dolgu istenilen alanlarda hangi faaliyetlerin yapılacağının bilinmediği, depolama hizmeti oluşup oluşmayacağı, ulaşım ilişkileri, tahmini otopark ihtiyacı, araç sayıları ve etkileri” gibi konuların net olmadığına dikkat çekildiği belirtildi.

HBB'nin bakanlığa gönderdiği yazısında, “istihdam ve barınma, donatı ihtiyacının nereden ve nasıl karşılanacağı, tesisin etrafında bulunan yerleşim alanları ve tarım alanlarının nasıl etkileneceği, taşıma işlemlerinin nasıl yapılacağı ve karayolu ağına nasıl etki edeceği ve bununla beraber herhangi bir önlem alınıp alınmadığı, deniz dolgu talebinin çevre ve insan sağlığı açısından risklerine” karşı dosyada herhangi bir bilgi veya belge bulunmadığının vurgulandığı kaydedildi. 8 Eylül'de yapılan meclis toplantısında konunun önerge ile meclis gündemine getirildiğini hatırlatan İmar ve Şehircilik Dairesi, dosyada HBB'nin giderilmesini istediği eksiklikler ile ilgili bir düzenleme yapılmadığından İmar Komisyonu'nun raporunu oluşturmadığını hatırlattı.

‘Bakanlığın kararı kaygı vericidir’
HBB'den yapılan açıklamada, konu meclis gündeminde beklerken Bakanlığın, 17 Aralık'ta plan teklifini resen onaylanmasının ve askıya çıkarılmak üzere İl Müdürlüğüne göndermesinin “hayret ve kaygı” ile karşılandığı ifade edildi.  Açıklamada, uygulamanın HBB'nin görüşleri alınmadan yapılmasının  “şehircilik ve planlama ilkeleri ile imar ve kıyı kanunlarına ve ilgili yönetmeliklere” aykırı olduğuna dikkat çekildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyenin-itirazina-ragmen-deniz-dolgusuna-izin-verildi_188654.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!