Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Lise İnşaatında Heyecanlandıran Keşif!

Amasra ilçesinde 24 derslikli Amasra Çok Programlı Lisesinin temel kazısı sırasında Roma dönemine ait tapınak kalıntılarına rastlanıldı.

yapi.com.tr
Lise İnşaatında Heyecanlandıran Keşif!

DHA'nın haberine göre, Kum Mahallesi'nde lisenin inşa edileceği arazide Amasra Müze Müdürlüğü'nce yapılan sondaj çalışmalarında Roma dönemine ait sütun başlığı ve kaidelere ulaşıldı.

Bunun üzerine Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca, 3 bin metrekarelik alanda kazı yapılması kararı alındı. Amasra Müze Müdürü Baran Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Milli eğitim Bakanlığınca yatırım programına alınan lisenin arazisindeki buluntular nedeniyle kurtarma kazılarına başlanacağını söyledi.

Aydın, 5 metrekarelik iki sondaj çalışmasında Roma dönemine ait olduğunu düşündükleri tapınağa ait sütun başlığı, bunları birbirine bağlayan bezeli bloklar, sütun kaideleri, gövdeleri ve mermer plakalardan oluşan zemine rastladıklarını ifade ederek, "İlçemizde yapılan her kazı, müdürlüğümüzün izni ve gözetimine tabidir. Tabii Amasra'nın neresini kazarsanız Roma ve Bizans dönemlerine ait zengin eserlere rastlıyorsunuz. Burada milattan sonra 3'üncü veya 4'üncü yüzyıllara ait, tapınak olarak kullanılan yapının parçalarını görüyoruz. Yaklaşık bir ay süren kazı çalışmalarında ilçe için çok önemli olduğunu düşündüğümüz bulgular elde ettik" diye konuştu.

Okul inşaatı için çalışmaların durdurulduğunu aktaran Aydın, "Bölgede geniş çaplı kurtarma kazısı yapacağız. İlk etapta elde ettiğimiz bulgular, sütunların belirli yöne doğru devrilmiş olması, deprem sonucu yıkılmış olabileceğini gösteriyor. Tabii net bilgileri ancak kazı çalışmalarının ardından söyleyebiliriz. Burada ortaya çıkan eserler, ilçedeki üzeri örtülü tarihi ve antik şehri gün yüzüne çıkarma adına ümit veren bulgulardır. İlçede çalışmalarımız artarak devam edecek ve sahip olduğumuz yer altındaki serveti, insanlığın mirası olan bu tarihi mekanları bulup insanlarımızın hizmetine ve tanıtımına sunacağız" ifadesini kullandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de lise inşaatı için başka arazi arayışına başlandığını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/lise-insaatinda-heyecanlandiran-kesif_121842.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!