Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Antik Kente Otele Kurul 'Dur' Dedi

Antalya Olympos Sahil Milli Parkı içinde yer alan ve Antik Likya uygarlığının en önemli liman kentlerinden olan Phaselis Antik Kenti sınırlarına yapılacak otel için koruma kurulu ‘yeniden inceleme’ kararı verdi.

yapi.com.tr
1 Antik Kente Otele Kurul 'Dur' Dedi

Radikal'den Serkan Ocak'ın haberine göre, Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Kaş Platformu’nun iddiasına göre, platformun başvurusu üzerine önceki gün toplanan koruma kurulu yeniden inceleme yapılana kadar bölge inşaat faaliyetlerinin de durdurulmasını istedi.

İmza toplandı

Antalya Kemer’e bağlı Tekirova Köyü’nde bulunan Phaselis Antik Kenti’ne yapılmak istenen proje, antik kente ve bölgenin ekolojisine zarar vereceği gerekçesiyle tepki çekmişti. Proje aleyhine imza kampanyaları da başlatıldı. Proje ile ilgili ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da proje için olumlu görüş bildirdi. Kurulu, 180 dönüm içinde 20 dönüm olan sit alanı dışında projenin uygulanabileceğini bildirdi. Kurul ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden de görüş alınmasını istedi.

Kısaca A Platformu olarak anılan Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Kaş Platformu ile bazı sivil toplum örgütleri koruma kurulunun kararının yeniden incelenmesini talep etti. O inceleme önceki gün gerçekleşti. Platformun sözcüsü Hediye Gündüz, koruma kurulu üyelirnden edindiği bilgiyi Radikal’le paylaştı. Gündüz’ün iddiasına göre kurul üyelerini proje hakkında yeniden inceleme yapılmasına karar verdi. Bu inceleme yapılana kadar da inşaat faaliyetlerinin durdurulmasına hükmetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-kente-otele-kurul-dur-dedi_117197.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Kısa vadede daha çok para kazanmak için her şeyi yaparlar, Phaselis'in onlar için değeri sadece otele getireceği ranttır. Tarihden bi haber oldukları gibi zerre kadar değer de vermezler; para getirmediği sürece. Yaptıklarının tarihi dokuyu nasıl yok edeceğine akılları ermez bunu düşünmek dahi işlerine gelmez, çünkü önemli olan tek şey kısa vadede bol kazançlı bir yatırım yapmaktır onlar için. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!