Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Loç Vadisi Bir Kez Daha Kazandı

Loç Vadisi’nde yapılmak istenen Cide HES projesine Danıştay’dan ret geldi. 11 senedir mücadele ettiklerini ve projenin bölgeye vereceği zararın defalarca bilirkişiler tarafından tespit edildiğini belirten Loç Vadisi halkı, şirketlerin bir daha vadiye gelmemesi çağrısı yaptı.

yapi.com.tr
Loç Vadisi Bir Kez Daha Kazandı

Kastamonu Cide ilçesi Loç Vadisi'nde yapılması planlanan Cide HES projesi için Kastamonu İdare Mahkemesi tarafından mart ayında verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirme Olumlu (ÇED) Kararı’ iptal edilmişti. Karara itiraz ederek temyize götüren şirkete Danıştay’dan da ret cevabı geldi. Danıştay kararında ‘temyiz edilen idare mahkemesi kararının yürütülmesinin durdurulmasını gerektirecek bir neden bulunmadığından bu konudaki istemin reddine oybirliğiyle karar verildi.’ ifadeleri yer aldı.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Danıştay’ın 2016’da verdiği ‘HES yapılamaz’ hükmünü karşı, 2016 yılında Loç Vadisini terk etmek zorunda kalan şirket, 2009/7 no’lu genelgeyi gerekçe göstererek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yeniden ÇED başvurusu yapmıştı. Başvuru üzerine 24 Ekim 2019 tarihinde bölgede 5’inci kez bilirkişi incelemesi yapılmış ve yapılan inceleme sonucunda ÇED olumlu kararı iptal edilmişti.

5’inci bilirkişi incelemesi sonrası açıklanan raporda ise “Küre Dağları Milli Parkı tampon bölge sınırları içerisinde yapılması planlanan Cide HES projesinin havzadaki ekosistem bütünlüğünü bozacak nitelikte olumsuz etkileri olacağı, ekolojik dengenin bundan zarar göreceği, proje alanının Küre Dağları Milli Parkı mutlak zona olan yakınlığı ve etki alanında olması ile havzanın mansap ve memba kısımlarına da olumsuz etki ederek buralarda bulunan doğal ve kültürel kaynak değerlerine olumsuz etkilerinin olabilecek olması dikkate alınarak proje çalışmasının alandaki ekolojik dengeye olumsuz yönde etkileyeceği kanaatine varılmıştır.” denilerek projenin doğaya vereceği zarara dikkat çekilmişti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/loc-vadisi-bir-kez-daha-kazandi_180942.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!