Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Maden Ocağında Müfettişler Üretimi Durdurdu

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'ne bağlı Kandilli Beldesi'ndeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü maden ocağında, müfettişlerce tespit edilen işçi sağlığı ve güvenliğine ilişkin eksiklikler nedeniyle üretim durduruldu.

yapi.com.tr
Maden Ocağında Müfettişler Üretimi Durdurdu

DHA'nın haberine göre, mart ayının son haftasından bu yana ocakta denetim yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri, işçi sağlığı ve güvenliğine ilişkin eksiklikler saptadı. Müfettişlerin hazırladığı rapor doğrultusunda 3 vardiyada toplam 1150 maden işçisinin çalıştığı ocakta üretim bugünden itibaren durduruldu. İşçiler, sabah normal mesailerine devam ederek ocakta iş güvenliği ve tahkimat ağırlıklı çalışmayı sürdürdü.

TTK Genel Müdürlüğü'nün, üretim durdurma kararına itiraz ederek ek süre isteyeceği belirtildi.

Tek pervane durdurma nedeni

Türk- İş'e bağlı Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ise müfettişlerin daha önce madenlerde görülmemiş gerekçelerden üretim durdurma kararı aldığını, kurum ve bakanlık düzeyinde bu kararın kaldırılması için çalışma yapıldığını söyledi.

Müfettişlerin üretim durdurmaya gerekçe gösterdiği eksikliklerden örnek veren Mutlu, şunları söyledi:

"Mesela bizim ocaklarda 'baca' dediğimiz üretim noktasında yıllardır havalandırma tek pervane ile sağlanır. Müfettişler, burada 2 pervane olması gerektiği, birisi çalışmadığında diğerinin devreye girmesi gerektiğini belirtmişler. Oysa bizim ocaklarda bu pervane stop ettiğinde zaten çalışma durdurulur ve ocak boşaltılır. Dolayısıyla ikinci pervaneye gerek yoktur. Bunun gibi nedenlerle üretim durduruldu. Anladığımız kadarıyla müfettişler, Soma faciasından sonra tamamen kendilerini sağlama almaya yönelik bir uygulama yapmışlar. Hem TTK Genel Müdürlüğü hem de bakanlık yetkilileri konuyu çözmek için uğraşıyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/maden-ocaginda-mufettisler-uretimi-durdurdu_130333.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!