Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Madenlere Hayat Hattı Geliyor

Kömür madenlerine “hayat hattı” zorunluluğu geliyor. Hayat hatları acil durumlarda çalışanların en kısa sürede madeni terk etmesini sağlayacak.

yapi.com.tr
Madenlere Hayat Hattı Geliyor

Resmi Gazete’de yayımlanan Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yönetmeliğe göre, kurulacak olan 'hayat hatları' yanmaz, yıpranmaz ve aşınmaya dayanıklı malzemeden imal edilecek. Bu hatların kullanımına ilişkin olarak çalışanlara sürekli eğitim verilecek. Hürriyet'in haberine göre, çalışanların bulunduğu her galeri veya üretim alanının kesiştiği noktalara kurulacak olan hayat hatları, acil durum planlarına uygun olarak monte edilecek. Madenlere “hayat hatlarını” kurabilmesi için 1 Ocak 2016’ya kadar da geçiş süreci verilecek.

Yönetmelikte yapılan bir diğer değişikliğe göre de, yeraltında çalışanların giriş-çıkışlarının ve bulundukları yerlerin her an doğru bir şekilde yerüstünde takip edilebileceği bir sistem kurulacak. Sistem tarafından tutulan kayıtlar en az 1 yıl süreyle saklanacak. Ayrıca kömür madenlerinde artık altı ayda bir acil durum planları yenilenecek, tatbikatlar da en geç 6 ayda bir yapılacak. Bundan sonra madenlerle ilgili olarak hazırlanacak yeraltı çalışma planları da “ölçekli” değil üç boyutlu olacak. Maden ocaklarında yeterli sayıda seyyar gaz ölçüm cihazları bulunması da zorunlu olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/madenlere-hayat-hatti-geliyor_129268.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!