Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Savcılık Eti Maden’de Harekete Geçti

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde milyonlarca liralık yolsuzluk yapılmasına ilişkin soruşturma için izin talebinde bulundu.

yapi.com.tr
Savcılık Eti Maden’de Harekete Geçti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na başvuran Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Fethi Şimşek, kurumun genel müdürü ile diğer yöneticileri hakkında ihaleye fesat karıştırmak suçundan soruşturma izni istedi.

Sol Gazetesi'nden Hatice İkinci'nin haberine göre, Eti Maden’de görevli Başmüfettiş Musa Duran’ın verdiği dilekçe savcılık tarafından işleme konmaya değer bulundu. Başsavcı Fethi Şimşek, Bakanlık’a gönderdiği yazıda “şikayet edilenlerin 233 sayılı KHK kapsamında KİT olan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyeleri olup, 399 sayılı KHK gereği 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun uyarınca soruşturma izni istenilmesi gereği sonucuna ulaşılmıştır” dedi. Şimşek, soruşturma izni verilmemesi durumunda dosyanın ve kararın kendilerine gönderilmesini de istedi. Soruşturmaya izin verilmesi durumunda Memur Suçları Soruşturma Bürosu müfettiş Duran’ın Eti Maden’de yolsuzluk bulduğu raporları ile suç konusu ihaleleri incelemeye alacak. Suç tespit edilmesi durumunda ise Eti Maden yöneticileri ile ihaleyi alan inşaat firması yetkilileri hakkında dava açılabilecek.

Teftiş Kurulu Başkanı tehdit etti

Ankara Başsavcısı Fethi Şimşek’in ilgili Bakanlık’a soruşturma izni talebinde müfettiş Musa Duran’ın şu ifadelerine de yer verildi:

“Eti Maden’de müfettiş olarak görev yapıyorum. Bana verilen teftiş görevi kapsamında düzenlediğim raporlarda belirtilen milyonlarca liralık yolsuzlukla ilgili Genel Müdürlük yetkilileri tarafından herhangi bir işlem yapılmadığı gibi benimle ilgili soruşturmalar açılıp bana cezalar verildi. Bana yönelik tehdit ve mobbing gerçekleştirilerek kamunun uğradığı zarar ve kamuya karşı işlenen suçların soruşturulması engellenmeye çalışıldı. Kamu ihale mevzuatına aykırı işlemler tesis edildi. Öztaş İnşaat Ticaret A.Ş. isimli yüklenici firmaya haksız kazanç temin edildi. Teftiş Kurulu Başkanı’nın doğrudan tehdidine maruz kaldım. Edimin ifadesine fesat karıştırma, kamuya gerekli şeylerin yokluğuna neden olma irtikap, denetim görevinin ihmali, görevi kötüye kullanma, kamu görevlisinin suçu bildirmemesi gibi suçlar işlendi.”

Ne olmuştu?

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Başmüfettişi Musa Duran, bir süre önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak Genel Müdür Orhan Yılmaz, Teftiş Kurulu Başkanı Hasan Karadeniz ile bazı firma yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusuyla, yasalara aykırı bir şekilde verilen ihalelerle kurumun milyonlarca liralık zarara uğratıldığı ortaya çıkmış, kurumun yasalara aykırı bir şekilde birçok ihale verdiği şirketin ise daha önce Mavi Hat yolsuzluğuna adı karışan ve aynı davadan halen yargılanan Fethi Vehbi Özkoç’a ait Öztaş İnşaat olduğu belirlenmişti. Başmüfettiş Musa Duran, Genel Müdür Orhan Yılmaz ve Teftiş Kurulu Başkanı Hasan Karadeniz’i yolsuzluk ve usulsüzlüğe ilişkin raporların gereğini yapmamakla suçlayarak, haklarında ceza davası açılmasını istemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/savcilik-eti-madende-harekete-gecti_113714.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!