Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Maden Şirketlerini Kim Koruyor?

Kazdağları’nı yok edecek olan altın madenciliği faaliyetleri bütün tepkilere rağmen sürüyor. Şirketleri engelleme çabalarında sonuç alamadığını söyleyen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Altıncıya dokunmak yukarıya dokunmaktır" dedi.

yapi.com.tr
Maden Şirketlerini Kim Koruyor?

Sol.org.tr'nin haberine göre, Kazdağları’nın kurtarılması için Avrupa Parlamentosu (AP)ve Birleşmiş Milletler’e (BM) başvuru yapılacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bölgedeki madencilik faaliyetlerinin nedeni olarak, “Altıncıya dokunmak yukarıya dokunmaktır” sözleri ile açıkladı.

Rapor hazırlanıyor

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bu yıl 12-16 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen “50. Uluslararası Troia Festivali”nin ardından düzenlediği değerlendirme toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kazdağları konusunda detaylı bir rapor yazacaklarıın söyleyen Gökhan, raporun tamamlanmasının ardından AP ve BM’ye başvuracaklarnı açıkladı. Kazdağları’nda siyanürle altın ayrıştırılmak istenmesine karşı olmalarının temel dayanağını Kazdağları’nın turizm kaynağı olmasıyla açıklayan Gökhan, “Fakat bu konuda bizim dışımızda hiç kimse açık ve net bir tavır almıyor. Sanki yok var sayıyorlar” dedi. Bunun sebeplerini anlayabildiğini belirten Gökhan, “altıncıya dokunmak yukarıya dokunmaktır” diye konuştu.

'Hoyratça kullanılıyor'

Kazdağları’nın doğal miras, insanlık mirası olduğunu kaydeden Gökhan, “Bunu gözardı etmemek lazım. Dünyadaki insanlar Troya’yı, Çanakkale’yi, İda’yı, Kazdağları’nı biliyor. İnsanlar hepsini biliyor. Ama bizim bunları böyle hoyratça kullanabileceğimizi tahmin etmiyorlardır herhalde” diye konuştu.

Madencilikte yoğunlaşma

Öte yandan, çevre tahribatıyla gündemden düşmeyen madencilik ve taş ocakçılığı ile ulaştırma ve depolama sektöründe “çok yüksek yoğunlaşma” belirlendi. TÜİK, Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri-2011 (YSHİ) araştırması sonuçlarını açıkladı.

Araştırma kapsamındaki girişimlerin 516 farklı sınıfta değerlendirildiği belirtildi. Madencilik ve taş ocakçılığındaki sınıfların yüzde 57,1’inde, ulaştırma ve depolama sektöründeki sınıfların yüzde 38,1’inde çok yüksek yoğunlaşma gözlemlendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maden-sirketlerini-kim-koruyor_111845.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!