Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

İş Makinesi Doğalgaz Borusunu Deldi

İş Makineleri, Baraj İnşaatına...

Yıkım Yapan İş Makinesi Devrildi

İş Makinesi Satışları Arttı!

Son Sözü Bakanlık Söyledi: "Boşaltın”

Makine Kredileri Vergiden Muaf Olacak

Sayıştay'dan İztuzu Raporu

El Değmemiş Plaja Rant Dokunuşu

Ayayorgi Vicdansız Kepçelere...

En Kirli Denizsuyu Heybeliada’da

El Değmemiş Plaja Beton Dökülecek!

Dünyaca Ünlü Kaputaş Plajı’na...

Bartın’da Bu Plajı da Yok...

Karaot Plajı’na Bilirkişi Koruması

İztuzu Plajı'nı Üniversite Koruyacak

"İztuzu Emsal Olsun"

İztuzu İhalesi İptal Ediliyor

İztuzu'nda Çevrecileri Sevindirecek...

'İztuzu Plajı'nda Şezlong...

Dünyaca Ünlü Plajın Hali İçler Acısı

Çevre Bakanı: Üç Şezlong için...

Bakan: İztuzu'na Giriş Bedava

DALÇEV'in Sahibinden Direnişçilere:...

İztuzu'nda Nöbetleşe Eylem

Bakan'dan İztuzu Açıklaması:...

İztuzu Feryadı!

İztuzu’nu Kiralayan Şirketten...

Ünlülerden İztuzu Çağrısı:...

Bakanlık: İztuzu Teslim Alındı

İztuzu'ndaki Nöbet Katlanarak Büyüyor

İztuzu’da Yılbaşı Nöbeti

İztuzu'nda Gergin Bekleyiş!

İztuzu Plajı ile İlgili Açıklama

İztuzu Plajı için Tek Yürek

Muğla'da 'İztuzu Plajı'nı...

İztuzu'na Yürütmeyi Durdurma...

Ümit Kocasakal'dan İztuzu Tepkisi!

İztuzu için 38 Bin 410 İmza Yollandı

İztuzu Plajı'nda Yürütmeyi...

İztuzu Plajı için İnsan Zinciri

İztuzu Plajı'nın Özelleştirilmesine...

İztuzu Plajını Alan Şirket:...

İztuzu'na Hastane Projesi İptal Oldu

"İztuzu" için Biraraya Geldiler!

İztuzu’nda İmar Cinayeti!

İztuzu Plajı'na İş Makinesiyle Baskın!

Dünyaca ünlü İztuzu Plajı'nın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV yetkilileri, tesisleri devralmaya geldi. CHP Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, elinde mahkeme kararı olduğunu belirtip, duruma tepki gösterdi.

yapi.com.tr
İztuzu Plajı'na İş Makinesiyle Baskın!

DHA'nın haberine göre, Muğla Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi'ndeki plaj, geçen 11 Haziran'da belediyeden alınarak, İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV'e verildi. Bunun üzerine Ortaca Kaymakamlığı ve belediyesi, işletmenin geri verilmesi ve ihalenin iptali için Muğla 1'inci İdare Mahkemesi'nde iki dava açtı. Mahkeme, 23 Haziran'da oybirliğiyle dava konusu ihalenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Aynı mahkeme, itirazlar üzerine aldığı ikinci bir kararla durdurma kararını 29 Eylül'de kaldırdı. İşletme hakkı elinde bulunan Muğla Valiliği, 10 Kasım'da Ortaca Kaymakamlığı'na, İztuzu'nun boşaltılması için bir yazı gönderdi. CHP'li Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik'in, tesislerdeki demirbaşların envanterinin çıkarılması için ek süre talebi kabul edilip işlem 10 gün ertelendi. İki gün kala ise mahkeme, Ortaca Belediyesi'nin talebi üzerine tahliyenin yürütmesini durdurdu. Belediyenin valilik aleyhinde Muğla 2'nci İdare Mahkemesi'nde açtığı ve 27 Kasım'da görülen davada, yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. Aynı mahkeme 22 Aralık'ta verdiği yeni kararla yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verdi.

Gece tesislere girdiler

Mahkemenin verdiği bu kararın ardından DALÇEV Şirketi, İztuzu Plajı Boğazağzı Mevkisi'ndeki tesisleri devralmak için toplam 15 kişinin bulunduğu üç araçla bölgeye gitmek üzere dün saat 23.30 sıralarında yola çıktı. Saat 20.00'dan sonra girişin yasak olduğu Dalyan Kumsalı'na gelindiğinde şirket görevlileri, iddiaya göre, buradaki demir bariyerlerin kilidini kırıp, içeri girerek yoluna devam etti. Boğazağzı Mevkisi'ne 5 kilometre kalan araçları kumsala saplanan şirket görevlileri, yürüyerek tesislere ulaşmak zorunda kaldı. Tesislerdeki bekçi kulübesindeki sobayı yakan DALÇEV görevlileri beklemeye başladı. Şirketin iki traktör ile tesislere getirmek istediği jeneratörlere, jandarma ve Dalyan Beldesi Belediyesi'nin kapatılmasının ardından Ortaca Belediyesi'ne geçen DAL-BEL Şirketi yetkilileri izin vermedi. Gece, sağanak yağmur nedeniyle jandarma ekipleri tesislerin bulunduğu bölgeye gidemeyip, yarı yoldan dönmek zorunda kaldı. DALÇEV, görevlilerinin tesislerde halen beklemeyi sürdürürken günün ilk ışıklarıyla birlikte jandarma ekipleri, tesislerin bulunduğu Boğazağzı Mevkisi'ne gitti.

Başkan Karaçelik, "Elimizde mahkeme kararı var"

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile geceyi Dalyan Jandarma Karakolu'nda bekleyereke geçiren Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, "Elimizde Ortaca 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından alınmış karar var. 25 Aralık'ta verilen bu kararda işletme protokolünün hükümlerinin uygulanmasının tedbiren durdurulması yazıyor. Buna göre ihaleyi alan firmanın gece yarısı bu uygulamayı yapmasına bir anlam veremiyorum" diyerek, tepkisini dile getirdi.

"Mahkeme kararı tebliğ edildi, geldik"

DALÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç ise, "Normalde Haziran'da işletmeyi teslim almamız gerekiyordu. Ancak, Ortaca Belediyesi'ndeki tesisler bize teslim edilmedi. Belediye bize birçok dava açtı. Adalete olan saygımız nedeniyle bugüne kadar herhangi bir işlem yapmadık. Davanın neticesini bekledik. Elimizde tutanak var. Biz kapıyı kırıp açmadık. Açıktı girdik. Valilik, mahkeme kararını dün saat 17.00'de tebliğ etti. Biz de tesislere geldik. İşgalci değiliz. Karar sabah tebliğ edilmiş olsa sabah gelirdik. Hukuk mücadelesini biz kazandık. Bundan sonra herkes işine bakacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iztuzu-plajina-is-makinesiyle-baskin_127466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!