Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Okmeydanı için 'Riskli Alan' Alarmı

Beyoğlu Belediyesi kentsel dönüşüm yürüttüğü Okmeydanı'nın Afet Yasası kapsamında 'riskli alan' ilan edilmesi için harekte geçti.

yapi.com.tr
Okmeydanı için 'Riskli Alan' Alarmı

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Beyoğlu Belediyesi, kentsel dönüşüm projesi yürüttüğü Okmeydanı'nda 4 mahallenin 6306 sayılı 'Afet Yasası' kapsamında 'riskli alan' ilan edilmesi için harekete geçti. Beyoğlu sınırlarında yer alan Kaptanpaşa, Keçicipiri, Fetihtepe ve Piyalepaşa mahallelerinin riskli alan ilan edilmesi için çalışma başlatıldı. Beyoğlu Belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü'nün Okmeydanı bölgesinin 'riskli alan' ilan edilmesine ilişkin teklifi belediye meclisinde bugün görüşülecek. Seçimlerden önce Okmeydanı'nda tapu sorununu çözmeyi vaat eden Beyoğlu Belediyesi'nin süreç tamamlanmadan bölgeyi 'riskli alan' ilan etme girişimi bölge sakinlerinin tepkisine neden oldu. Mahalle sakinleri belediye önünde 'riskli alan' girişimini bugün protesto edecek.

100 bin kişiyi etkiliyor

Okmeydanı Çevre Koruma Derneği bölgede kentsel dönüşümü öngören 1/1000'lik ve 1/5000'lik planları yargıya taşımıştı. Okmeydanı'na ilişkin hazırlanan imar planları bölgede yaşayan 100 bin kişiyi etkiliyor, ancak planlarda bölgede yaşaması öngörülen nüfus 76 bin 500 kişi olarak öngörüldü. İmar planlarına göre 1 milyon 650 bin metrekare olan Okmeydanı bölgesine 2 emsal inşaat hakkı veriliyor. Bu planlara göre Okmeydanı halkını yerinden etmeden müteahhit payının çıkarılamayacağını belirten Dernek Başkanı Ali Çetkin, bölgede uygulanmak istenen kentsel dönüşümün mahalle sakinleri için sürgün anlamına geldiğini belirtiyor. Çetkin, “Uygulanmak istenen kentsel dönüşüm projesine göre Okmeydanı yıkılacak, mahalle halkı buradan sürülecek. Beyoğlu Belediyesi Afet Yasası ile bu süreci hızlandırmak, halkın hakkını aramasının önüne geçmek istiyor” dedi.

Kentsel dönüşüm projesinde bölge sakinlerinin ekonomik durumunun da dikkate alınmadığını belirten Çetkin, “Beyoğlu Belediyesi, mahalle sakinlerinin 100 metrekarelik dairesine karşılık, yeni yapılan konutlarda 80 metrekare daire vaat ediyor, ama mahalle sakinlerinin yeni konutlarda hak sahibi olmak için borçlandırıldıkları parayı ödemeleri mümkün değil” diye belirtti. Çetkin, planlarda Okmeydanı'ndaki işyerlerinin ve kiracıların da dikkate alınmadığını belirtti. Buna göre dönüşümden 5 bin işyeri etkilenecek.

'Bilimsel çalışma yapılmadı'

Beyoğlu Belediye Meclisi'nde CHP grubu bugünkü toplantıda oy birliğiyle 'riskli alan' talebinin geri çekilmesini talep edecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi'nin CHP Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever,  “Okmeydanı'nın riskli alan ilan edilmesiyle, bu bölgede riskli alan kararını veren idare ya da Bakanlık  burada tasarruf hakkını resen kullanma yetkisine sahip olacak. Yani bölge sakinlerine, burası afet alanıdır, ivedi şekilde yıkmak için yola çıkıyoruz, diyebilir. Seçimlerden önce Beyoğlu Belediyesi'nin verdiği tapu sayısı 176'ydı. Verilen 176 tapu da kendi içinde birçok çelişkiler taşıyordu. Tapuların bulunduğu yerdeki insanlara yine aynı mıntıkada ama başka yerlerden hisseli tapular verilmek suretiyle bu işi çözüyorlardı. Ancak, mülkiyet sorunun çözülmesi için çok ciddi vaatleri vardı AKP'nin.  Bu iş henüz sonuçlanmadan bölgenin 'riskli alan' ilan edilmesi için bu girişimi anlamak mümkün değil” dedi.

Bölgenin deprem riski taşıdığına dair belediyenin herhangi bir çalışması olmadığını belirten Gülsever, “Zemin etüdü yapılmadan, binaların  ömürünü doldurduğuna dair herhangi bir bilimsel çalışma yapılmadan bu talep birden bire önümüze çıkarıldı” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/okmeydani-icin-riskli-alan-alarmi_120050.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!