Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Marka, Patent ve Coğrafi İşaret Başvurularının Esasları Belirlendi

Marka, coğrafi işaret, tasarım, patent, faydalı model ile geleneksel ürünlerin tescili için 143 maddelik yönetmelik hazırlandı.

yapi.com.tr
Marka, Patent ve Coğrafi İşaret Başvurularının Esasları Belirlendi

6769 Sayılı Mülkiyet Kanunu'na dayanılarak marka, coğrafi işaret, tasarım, patent, faydalı model ile geleneksel ürün adlarına ilişkin hakların belge verilerek korunması ile bu haklarla ilgili diğer işlemlerde uygulanacak usul ve esasları düzenleyen 143 maddelik yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

Buna göre, gerçek ve tüzel kişiler marka tescili, coğrafi işaret, tasarım, patent, faydalı model ve geleneksel ürün adlarına ilişkin başvuruyu Türk Patent ve Marka Kurumu'na yapacaklar.

Sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların veya ambalajlarının biçimi gibi görme duyusu ile algılanabilen işaretler veya bunların kombinasyonundan oluşan işaretlerin marka başvurusuna konu edilmesi halinde marka örneği, başvuru formu ile Kuruma sunulacak.

Ses markası tescili taleplerinde ise bu durum başvuru formunda açıkça belirtilecek ve işaret elektronik ortamda sağlanmaya elverişli kaydı verilecek.

Şartları eksiksiz olarak yerine getirilmiş başvurular, örnekleriyle birlikte kurum tarafından bültende yayınlanacak. Bir marka başvurusu, Kanun'da öngörülen aşamaların 2 aylık süre içinde Kurum'a sunulmasıyla tescil edilecek. Koruma süresi sona eren marka, marka sahibinin talep etmesi koşuluyla yenilenecek. Marka sahibi markasına ait mal veya hizmetlerin tamamında veya bir kısmında kullanılmak üzere lisans verebilecek. Bültende yayınlanan bir marka başvurusun tescil edilmemesi gerektiğine ilişkin itirazlar iki ay içinde yapılabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marka-patent-ve-cografi-isaret-basvurularinin-esaslari-belirlendi_158176.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!