Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Mecliste 3 Yıldır Bekleyen Patent Kanunu Çıkmalı"

Üretime büyük değer katan patent, marka tescil ve faydalı model başvurularındaki büyümeyi devam ettirmek gerektiğini, ama miadını doldurmuş patent kanununun bunun önünü kestiğini savunan Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, Mecliste bekleyen yeni patent kanununun bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi

yapi.com.tr
"Mecliste 3 Yıldır Bekleyen Patent Kanunu Çıkmalı"

Türkiye'nin en kalabalık 15’inci şehri olan Kayseri, aynı zamanda sosyo-ekonomik gelişmişlik açısından da ilk 15 il arasında yer alıyor. Şehir, Türkiye'nin en büyük serbest bölge alanına sahip. Kayseri’de 6 organize sanayi bölgesi var ve her yıl 20 kadar sanayi kuruluşu, İstanbul Sanayi Odası tarafından yayınlanan ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ listesine girmeyi başarıyor. Türkiye ekonomisinde bu kadar aktif rol üstlenen şehrin lider sektörü ise mobilya. Kayseri’de basın mensuplarıyla bir araya gelen Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, marka tescili ve patent başvurularının ekonomiye katkıları üzerinde durdu.

Dünyada ve Türkiye’de mobilya sektörü

Yurt genelinde mobilya sektöründe üretim yapan 20 büyük firmanın 13’ünün Kayseri’de olduğuna ve Kayseri’deki mobilya tesislerinin yılda 500 milyon dolar civarında ihracat yaptığına işaret eden Yamankaradeniz, "Kayseri, Türkiye’nin toplam mobilya ihracatının yaklaşık yüzde 30’unu gerçekleştiriyor. Türkiye’nin 12,5 milyar dolar değerinde olduğu düşünülen üretim kapasitesi ise dünya mobilya üretiminin yüzde 3,6’sını oluşturmakta. Mobilya ticaretinde en fazla göze çarpan gelişim, dışa açılma oranının her geçen yıl artması. 2050 yılında dünya mobilya pazarının 1 trilyon doları geçeceği tahmin edilmekte" diye konuştu.

“Mobilya sektöründe patent başvuruları 9 kat arttı”

Yamankaradeniz, şehirdeki patent, marka tescil ve faydalı model başvurularının durumu hakkında ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Patent Enstitüsü’nün 2014 verilerine göre; ev aletleri 724, fabrikasyon metal ürünleri 555, motorlu kara taşıtı ve römork imalatı 536, mobilya 492, özel amaçlı makineler 438 patent başvurusu ile ilk beşte yer alıyorlar. Patent söz konusu olduğunda yükselişe geçen sektörlere baktığımızda; savunma sanayi, mobilya ve makine sektörlerinde, deyim yerindeyse patlama görüyoruz. Mobilya sektöründe 2000 yılında 52 olan patent başvuru sayısı, 2014 yılında 9 kat artış göstererek 492’ye ulaşmış durumda”.

“Patent yasası çıkmalı”

Üretime büyük değer katan patent, marka tescil ve faydalı model başvurularındaki büyümeyi devam ettirmek gerektiğini, ama miadını doldurmuş patent kanununun bunun önünü kestiğini savunan ve Mecliste bekleyen yeni patent kanununun bir an önce çıkarılması gerektiğine vurgu yapan Yamankaradeniz, şöyle devam etti:

“Patent ile ilgili işler, 90’lı yıllarda çıkarılan kanun hükmünde kararname ile yürütülmekte. 3 yıldır mecliste bekleyen bir patent kanunu var ve bu kanun tasarısı, konulan ekonomik hedeflere ulaşmamız için oldukça gerekli. Hızlı düşünüp, hızlı hareket etmemiz gereken konuların başında gelen patent kanunu, ülkemizin küresel rekabette yerini alabilmesi için ön koşullardan en önemlisi. Velev ki kanunun çıkarılmaması halinde, ülkemiz ekonomisine dair  büyüme beklentileri çok da gerçekçi olmayacaktır. 21. yüzyıl Türkiye’sinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde hazırlanan yeni patent kanunu, Türkiye’de marka, patent, endüstriyel tasarım tescil süreçlerinin iyileştirilmesini kapsıyor”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mecliste-3-yildir-bekleyen-patent-kanunu-cikmali_137611.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!