Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Millet Bahçesi Planlarından Konut Çıktı

Sultanbeyli Millet Bahçesi'nin imar planları onaylandı. Planda, toplam 85 bin metrekarelik hazine arazisinin 65 bin metrekaresi millet bahçesi, 18 bin metrekaresi de konut için ayrıldı.

yapi.com.tr
Millet Bahçesi Planlarından Konut Çıktı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Sultanbeyli Millet Bahçesi Projesi” yapılmak üzere yatırım programına alınan Mimar Sinan Mahallesi'ndeki maliye hazinesine ait 85 bin 685 metrekarelik parselin planları Sultanbeyli Belediyesi tarafından değiştirildi. Bakanlık plan değişikliğini onaylayarak askıya çıkardı. Parsel, mevcut planlarda çoğunlukla “Sosyo-Kültürel Tesis” kısmen de konut, park, dini tesis, teknik alt yapı alanında kalıyordu.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; Sultanbeyli Belediyesi tarafından hazırlanan plan değişikliği ile boş durumdaki yapılaşmamış parsel Millet Bahçesi ve konut alanı olarak planlandı. Eski planda konut fonksiyonu verilen bölüm yeni planda 13 bin metrekareden 18 bin metrekareye çıkarıldı. Plan açıklama raporunda, “olası afet riskini bertaraf etmek üzere yaşam kalitesi yüksek yeni yerleşim alanı olarak kullanılması üzere rezerv alanlar (yeni konut alanları) oluşturulmasının” amaçlandığı kaydedildi. Mevcut 30 bin 113 metrekare olan açık ve yeşil alanların da 65 bin 472 metrekareye çıkarıldığı kaydedildi.

Yapılan değişiklikle 65 bin 472 metrekare büyüklüğünde alan Millet Bahçesi, 18 bin metrekare de konut alanı olarak ayrıldı. Konut alanında emsal 1.50 yükseklik sınırı da 7 kat oldu.  Millet Bahçesi'ndeki yapılar için emsal 0.05, yükseklik 2 kat olacak. Parselin tamamında 30 bin 360 metrekarelik inşaat yapılacak.

İBB görüşü: uygun değil
Plan değişikliği ilgili görüşü alınan İBB Ulaşım Daire Başkanlığı, değişikliği bölgesel ulaşım sistemi açısından uygun bulmadı. Mevcut planda park olarak işaretli alanın konut alanına alınarak yapılaşmaya açıldığı ve bu durumun inşaat alanının artışına yol açarak ulaşıma ek yük getireceği vurgulandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/millet-bahcesi-planlarindan-konut-cikti_187645.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!