Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden Tepki Çeken Karar

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Millet Bahçesi yapabilmek için kendisine ait olan ancak Tenis Kulübü'ne kiralanan kortların tahliyesi için yazı gönderdi.

yapi.com.tr
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden Tepki Çeken Karar

Samsun’un İlkadım ve Canik ilçelerinde yapılması planlanan Millet Bahçeleri ile ilgili gündem maddesinin Ocak ayı ikinci meclis toplantısında kabul edilmesinin ardından, geniş bir alanda imar değişikliği yapıldı. Bandırma Vapuru, Doğu Park, Tenis Kulübü, Nuri Asan Tesisleri, eski hayvanat bahçesi, fuar alanı, Ömer Halisdemir Toplantı Salonu, Dijital Gösterim Merkezi sosyal donatıların bulunduğu alandaki bazı tesislerin yıkılacağı bildirildi.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; toplantı sonucunda Samsunspor’un Nuri Asan Tesisleri’nin de yıkılacağı iddia edilince, gelen tepkiler üzerine geri adım atan Belediye Başkanı Demir tesislerin kalacağını açıkladı.

Belediye, millet bahçesine dahil edilen alanda bulunan belediyeye ait olan ve 35 yıldır Samsun Tenis Kulübü tarafından kullanılan, kortların boşaltılması için tahliye yazısını kulübe gönderdi.

Belediye, dernekten tesislerin 31 Ocak 2022 tarihine kadar boşaltılmasını isteyerek, “Derneğinize tahsisli tenis kortları ve tesisinin, Büyükşehir Belediyemiz tarafından yeni projelerde kullanılması planlandığından, tahsis süresinin dolmasına müteakip boşaltılarak belediyemize teslim edilmesi hususunda, bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.” ifadeleri kullandı.

Kira sözleşmesi devam ederken alel acele tahliye talebi
Sosyal medya hesabından resmi tahliye yazasını da paylaşan dernek, “1987 yılından bu güne 35 yıldır Samsun Doğu Park mevkiinde Samsunspor’a komşu olan tesisimiz yerinden tahliye edilmek isteniyor. Belediye başkanımız Mustafa Demir, milli takıma hazırlanan, hayalleri, hedefleri olan tenis sporcuları kışın ortasında ne yapacak?” ifadelerini kullandı.

Tesislerde 15 kişinin istihdam edildiğini ve kirasını zamanında ödediğini açıklayan kulüp, vatandaşlardan kendilerine destek vermesini isteyerek, neden kortların kira süresi devam etmesine rağmen boşaltılmak istendiğini sordu.

Tepkiler arttı
Vatandaşlar, AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Demir’in göreve geldikten sonra kentte daha önce bazı yerleri yıktığını ve yerlerine ise hiç bir şey yapılmadığını ileri sürerken, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da, “Şu kağıt parçasının hükmü, bugün işgal ettiği makamlar üzerinden Samsun’a ait her değere saldırmayı kendisine hak görenlerin siyasi ömürleriyle sınırlıdır. 35 yıldır binlerce gencimize spor sevgisi aşılayan, mili sporcular yetiştiren Samsun Tenis Kulübü ise daima var olacaktır.” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Böke, “Spor uyuşturucunun baş düşmanıdır. Samsun'da uyuşturucu ile mücadele için birçok kurum sporu yaygınlaştırmaya çabalarken, bir spor tesisinin yıkılması düşünülemez. Gençlerin sporcu olmasını sağlayan bu tesis Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmaya çalışılıyor.” diyerek yıkımın durdurulmasını istedi.

İYİ Partili Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Alper Aydemir ise “Tenis Kulübü'nün kaldırılıp yerine daha faydalı ve kullanılabilir ne yapılacağı sunulmadan, acil tahliye kararı alınmasının nedeni nedir? Cumhurbaşkanımızın gönül belediyeciliği vurgusunda belirttiği halka dokunmak noktasındaki hassasiyeti yanlış anlaşılmış olmalıdır ki halkımızın dokunulmayan sinir ucu kalmamıştır. Avrupa standartlarında bir tesisi kaldırıp yerine piknik alanı yapmak yerine bu tesisin korunup, geliştirilerek Millet Bahçesi projesine dahil edilmesi neden düşünülmemiştir?” ifadelerini kullandı.

Golf tesislerine tenis kortu yapacağı ortaya çıktı
Öte yandan Tenis Kulübü tarafından kiralanan ve toplam 8 kortu yıkacağı ileri sürülen Belediye Başkanı Demir’in elinde kalan ve kiraya dahi veremediği Golf Tesislerinin oto parkına 8 tane tenis kortu ile tesis binası ve 140 araçlık otopark yaptıracağı ortaya çıktı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/samsun-buyuksehir-belediyesinden-tepki-ceken-karar_188943.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!