Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlardan Gökçek'e Yanıt: "Bulvarı Değil, Ankara Defterini Kapat"

Atatürk Orman Çiftliği ana plan kararının iptalini gerekçe göstererek Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yapılan Ankara Bulvarını trafiğe kapatma kararı alan Melih Gökçek'e Mimarlar Odası Ankara Şubesinden jet yanıt geldi.

yapı.com.tr
Mimarlardan Gökçek'e Yanıt: "Bulvarı Değil, Ankara Defterini Kapat"

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan kendi plansız ve hukuksuzluğunu  Ankaralılara eziyet haline getiren Büyükşehir Belediyesinin derhal istifa etmesi gerektiğinin ifade ederek "Ankara defterini kapat" dedi.

"Ankara'yı 22 yıldır yönetemeyen, her yaptığı plan proje, bilimsel planlama ilkelerine aykırı olduğu Ankaralının yararına olmadığı hukuk tarafından iptal edilen Büyükşehir Belediyesinin Ankara'yı planlı yönetme kabiliyetini yitirmiştir" diyen Candan, şöyle devam etti: "Aklı selim yöneticilerin yapması gereken hukuka uygun düzenlemeleri, halkını mağdur etmeden çözmektir.Ancak, kendi hatalarının bedelini Ankara halkına çıkaran bu anlayışın yol kapatmasını, ilk defa görmüyoruz. Aynı tavrı Akay kavşağında ve kullanılmayan üst geçitlerde de yaptı. Yapması gereken öncelikle binlerce ağacı keserek demir yığınına çevirdiği Ankarapark'ı kaldırmasıdır. Show yapmayı bırak  önce Ankaparkı kaldır, yeşillendir eski haline getir."

Melih Gökçek'in Akay kavşağında kendi hukuksuz ve plansızlığı bilboard savaşlarıyla uyguladığını belirten Candan, "Bu tür uygulamalarının birincisi trajedi, ikincisi komedidir. Aynı şeyi şimdi AOÇ alanlarındaki hukuksuzluğunu kapatmak için denemeye çalışıyor. Lakin o köprülerin altından çok sular aktı.Ankara'nın kamu kaynaklarını israf eden yöneticilerden, bu zararın tazmin edilmesi süreci başlayacaktır. 22 yıldır 1 metre metro yapamamış, metro yapma yetkisi elinden alınmış bir belediye ile karşı karşıyayız. Ankara Bulvarını kapatma kararı, artık onun Ankara defterini kapatması gerektiğini itirafıdır" diye konuştu.
 
Ankara Bulvarı trafiğe kapatılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden, Ankara Barosu ve TMMOB’a bağlı meslek odalarınca açılan dava sonucu yürütmeyi durdurma kararı alınan AOÇ İmar Planı nedeniyle Ankara Bulvarı'nın trafiğe kapatılacağı bildirildi.

Belediye'den yapılan yazılı açıklamada, bugün gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında Başkanlık yazısıyla gelen önerge ile Ankara Barosu, TMMOB'a bağlı mimarlar, peyzaj mimarları, şehir plancıları, orman mühendisleri odalarının başvurusu üzerine Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin 14,5 kilometrelik Ankara Bulvarı’nı da kapsayan AOÇ imar planlarının iptal edildiğinin hatırlatıldığı belirtildi.

5. İdare Mahkemesi'nin aldığı karara uyulması yönünde karar alınması istendiği vurgulanan açıklamada, "Önergede, Celal Bayar Bulvarı’ndan başlayarak Etimesgut’a kadar uzanan Ankara Bulvarı’nın AOÇ içindeki tüm bağlantı yollarının da karar doğrultusunda kapatılmasına, kapatılma kararının Ankaralılara gerekçeleri ile birlikte bilboard, reklam panoları, gazete, yerel televizyon ve radyolar vasıtası ile duyurulmasına CHP’li üyelerin ret oyuna karşın oy çokluğu ile karar verildi" bilgisine yer verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlardan-gokceke-yanit-bulvari-degil-ankara-defterini-kapat_133298.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!