Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gökçek'ten "Muhafazakarlara Özel Konut" Projesi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in "muhafazakarlara özel" konut projesine Mimarlar Odası'ndan tepki geldi.

yapi.com.tr
Gökçek'ten "Muhafazakarlara Özel Konut" Projesi

Hıdırlık, Atıfbey ve İsmetpaşa bölgelerinin dönüşümü için kamulaştırmaların sürdürüldüğünü belirten Melih Gökçek, bölgede muhafazakarların tercih edeceği konutlar yapılacağını belirtmişti. Gökçek şunları söylemişti: "Yıkım faaliyetlerinin devam ettiği burada Ankara konakları yapılacak. İki katı kesinlikle geçmeyen tek katlı, iki katlı arazinin konumuna durumuna göre konaklar yapılacak. Bu da özellikle muhafazakar ailelerin tercih edeceği bir bölge, turistik bir bölge olarak ortaya çıkacak.

Gökçek'in "muhafazakar" konut projesine Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan'dan tepki geldi.

Melih Gökçek'in, Hıdırlıktepe projesini anlatırken burada ikişer katlı villalar yapacağını ve muhafazakâr ailelerin oturacağını söylediğini hatırlatan Candan, "Bu muhafazakâr aileler ve muhafazakar olmayan aileler zihniyeti hiçbir yöneticiye yakışmıyor. Böyle bir ayrıştırma nefret suçudur. Televizyonda söylemiştir, herkesin gözü önünde, muhafazakârlar burada oturacak muhafazakâr olmayan aileler burada oturamayacak demektir ki muhafazakârlığın kentsel ölçekte bir planlamaya konu edilmiş olması toplumu kentte ikiye ayıran bir söylemdir." ifadelerini kullandı.

Kentlerin bu şekilde ikiye ayrılmasının "çok tehlikeli bir bakış açısı" olduğunu belirten Tezcan Karakuş Candan şöyle devam etti: "Kent asla böyle söylemler üzerinden planlanamaz. Bu nefret suçu kapsamına girmektedir, hukukçularımızla gerekeni yapacağız. Kent insanları bütünleştiren ortak alanda sorunlarını çözen ortak yaşam alanıdır. Hıdırlıktepe’ye daha önce de helikopter konduracaktı, Nasreddin hoca heykeli yapacaktı, projelerini unuttu galiba.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcekten-muhafazakarlara-ozel-konut-projesi_141320.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!