Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mobilya Müzesi Kuruluyor!

İnegöl’e Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi kuruluyor.

yapi.com.tr
Mobilya Müzesi Kuruluyor!

İnegöl Belediyesi, müze için hazırladığı proje dosyalarını BEBKA’nın Bursa’daki merkezinde yetkililere teslim etti. Proje koordinatörü Nedim Bayram, kurulacak müzenin, yapılan araştırılmalara göre müstakil olarak dünyanın ilk Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi olacağını ve Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)’dan bu konuda destek beklediklerini belirtti.

Bayram, belediye meclisi kararı ile Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi’nin proje koordinatörü olarak görevlendirildiğini söyleyerek, “Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi’nin kurulmasıyla alakalı epey bir zamandır ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Bu BEBKA’dan destek almak adına titiz bir şekilde projemizi hazırladık. 19 Mart tarihi itibari ile de hazırladığımız proje dosyalarını BEBKA yetkililerine teslim ettik. Projemiz BEBKA tarafından değerlendirilip, haziran ayı içerisinde destek alacak diğer kurumlarla birlikte liste şeklinde açıklanacak. Araştırmalarımıza göre müstakil olarak dünyanın ilk Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi olacak. Projenin BEBKA tarafından kabul edilerek destek alan kurumlar arasında olmasını arzu ediyoruz. Temennimiz BEBKA’nın projemiz için verebileceği en yüksek desteği alabilmektir ” dedi.

Bayram, müzenin zemin katında Osmanlı belgelerine göre 1400’lü yıllardan 1900’lü yıllara kadar İnegöl’deki ağaç işçiliği ve atölyelerinin dükkanlar şeklinde oluşturulup balmumu heykellerle canlandırılacağını söyledi. Diğer katlarla alakalı da bilgi veren Bayram, “Müzenin 1. katında ise 1900 yıllardan sonra İnegöl’deki takunya, çeyiz sandığı ve at arabası üretiminden Hazeran sandalyeye, ondan da günümüz mobilyasına geçişin anlatılacağı bölümler tarihi canlandırmalarla yer alacak. 2. katında ise 200 kişilik çok amaçlı salon, fuaye ve idari odalar bulunacak. Müzenin teras katını ise bakım, eğitim ve uygulama atölyeleri şeklinde konuşlandıracağız. Teras katın bir bölümünü de tıpkı bodrum katında olduğu gibi depo olarak kullanacağız. Kurulacak müzemiz İnegöl Kent Müzesi ile bitişik ve bağlantılı olacak. Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi şehrimize büyük bir vizyon kazandıracaktır” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mobilya-muzesi-kuruluyor_106350.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!