Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

8 Yılda Bir Mobilyalarımızı Yeniliyoruz

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), Türkiye’de mobilya tüketicisinin alışkanlıkları ve tercihlerini açıkladı: Türk mobilya tüketicisi kaliteli ürün almaya dikkat ederken, vade farksız taksit seçeneklerine önem veriyor; ortalama 8 yılda bir mobilya değiştiriliyor.

yapi.com.tr
8 Yılda Bir Mobilyalarımızı Yeniliyoruz

MOSDER, tüketicisini yakından tanımak için yaptığı araştırmalar ve açıklanan tüketim raporlarına göre 43 üyesi ile birlikte yol haritaları çizmeye ve tüketicinin talebine göre arz oluşturmaya devam ediyor. Önde gelen araştırma firmalarının raporlarından yola çıkarak açıklanan bilgiler, Türkiyeli tüketicinin profilini ortaya koyuyor.

'İskonto ve peşin fiyatına taksit' uygulaması tercih sebebi

Türkiye’de mobilya alırken tüketicinin en çok dikkat ettiği noktalardan biri ödeme koşulları. Aldığı ürünün vade farksız taksitlere bölünmesi, taksit sayısının ortalama 12 ay olması ve iskonto gibi uygulamalar, tüketicinin mobilya alma aşamasındaki en önemli nedenleri oluşturuyor. Taksitinin senetle ya da kredi kartıyla yapılması, ürün alınan yerin güvenilir olması, satış sonrası hizmet gibi unsurlar mobilya alıcısının karar aşamasını en çok etkileyen maddelerin başında geliyor.

Genellikle markalı mobilya seçiliyor

Tüketici genellikle markalı mobilyaları tercih ederken, markasız ürün alma aşamasında ise ürünün kalitesi konusunda ince eleyip sık dokuyor. Alınan ürünün dayanıklı ve uzun yıllar kullanılmasını isteyen tüketiciler, satın alma sırasında dayanıklılık konusuna da önem veriyorlar.

Türkiye’ mobilya değiştirme sıklığı ortalama 8 yıl

Türkiye'de ortalama 8 yılda bir mobilya değiştiriliyor. Bu oran, İç Anadolu’da artış gösterirken; Akdeniz’de ise azalıyor. Bölgelerin coğrafi, sosyo-kültürel koşullarına göre farklılık gösteren oranlar, yıllar geçtikçe tüketicinin değişen mobilya kullanım alışkanlıklarını gözler önüne seriyor. 20 yıl, 30 yıl kullanılan mobilyaların yerini, artık ortalama 5-10 yıl kullanılan, eskimese bile modası geçti diye değiştirilen mobilyalar alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/8-yilda-bir-mobilyalarimizi-yeniliyoruz_106148.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!