Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Dünya Mobilya Üretim Kapasitesinin %2,5'u Türkiye'de

İstanbul Agaç Mamulleri ve Orman Ürünleri Ihracatçıları Birliği Başkanı Abdullah Tever, Türkiye'nin dünya mobilya üretim kapasitesinin yüzde 2,5'luk kısmını gerçekleştirdiğini söyledi. Hedef, bunu geliştirmek.

yapi.com.tr
Dünya Mobilya Üretim Kapasitesinin %2,5'u Türkiye'de

Uluslararası Mobilya Endüstrisi, İç Tasarım Aksesuar ve Ekipmanları Fuarı'nın (ZOW 2014) açılışında yaptığı konuşmada, yaklaşık 9 milyar dolar değerinde bir üretim yapıldığını belirten Abdullah Tever, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye geneli mobilya sektörü ihracat rakamı 2012 yılında 1,72 milyar dolar iken; 2013 yılı itibari ile 2 milyar doları geçti. Bu rakamın içerisinde ahşap mobilyalar, demir ve demir dışı metalalerden mobilyalar ile plastik maddelerden mobilyalar yer alıyor. Mobilya ihracatındaki yıllık artış yüzde 15,7 oldu. Ahşap mobilya artışı ise yüzde 15,3 olup, 2012 yılında 1,285 milyar dolardan 2013 yılında 1,485 milyar dolara yükseldi".

Tever, 2013 yılında metal mobilyada yüzde 21'lik artışla 390 milyon dolar, plastik mobilyada ise 125 milyar dolar ihracat gerçekleştiğini; ahşap dışı mobilya ihracatının ise 515 milyon dolar olduğunu ifade etti. Abdullah Tever, sektörün 2014 yılı sonu itibari ile 2,4 – 2,5 milyar dolar bandında bir ihracat öngördüğünü hatırlattı.

62 bin mobilya imalatçısı 260 bin kişiyi istihdam ediyor

Mobilyada iç pazar hacminin yaklaşık 7 milyar doları, ihracatın ise 2 milyar doları bulduğunu belirten Abdullah Tever, "Mobilya sektörü, 2013 yılı ilk verileri ile perakende ve mağazalar ile birlikte Türkiye’de yaklaşık 62 bin işletmeye sahip olup, bu işletmelerde yaklaşık 260 bin kişinin istihdam edildiğinin altını çiziyorum" diye konuştu. 2050 yılında dünya mobilya üretiminin 1 trilyon doları bulacağını hatırlatan Tever, "Sektörde yaptığı araştırmalar ile öncü bir kuruluş olan CSIL tarafından yayınlanan son resmi çalışmalar ışığında, dünya mobilya üretiminin 370 milyar dolar olduğu görülmektedir. Gelişmiş ülkeler dünya mobilya üretiminin yüzde 52'sini gerçekleştiriyor ve üretimleri 190 milyar dolar civarında. Gelişmekte olan ve az gelişmiş olan ülkeler ise üretimin yüzde 48'ini 180 milyar dolarlık üretim ile gerçekleştiriyor" diye bilgi verdi.

Dün Çin'de bugün İstanbul'da

İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği'nin ihracatı geliştirici faaliyetlerinin artarak devam ettiğini vurgulayan Tever, "Sabah Çin uçağından inerek buraya geldik, Çin’de dünyanın en büyük mobilya fuarlarından biri olan CIFF Fuarı'nda 5'inci kez milli katılım organizasyonunu başarı ile gerçekleştirdik. Özellikle son yıllarda dünyanın her yerinde Gana’dan Rusya’ya; Almanya’dan Benin’e; Fransa’dan Togo’ya Çin’den Suudi Arabistan’a; Tataristan’dan Başkortostan’a kadar; başta fuarlar, alım heyetleri ve ticaret heyetleri olmak üzere birçok başarılı etkinlik gerçekleştirip ülkemiz adına doğru adımlar atmaya gayret gösterdik" diye konuştu.

Türkiye dünya vizyonuna ayak uyduruyor

Abdullah Tever konuşmasında ayrıca sektörün çok önem verdiği, tasarım yarışmaları, Ar-ge Proje pazarı etkinlikleri ve inovasyon üzerine yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Tever, "Bir yandan üniversitelerimizin ekipman ihtiyaçlarını karışlamaya çalışırken; diğer yandan üretici ve ihracatçılarımızı eğitim ve seminerler ile ihracata yönlendirmek için çalışmalar yapıyoruz. 2023 ihracat stratejimizde 6 milyar dolarlık hedef koyduğumuz mobilya ihracat rakamına ulaşmak adına tüm dış ticaret tanıtım enstrümanlarını kullanan birliğimiz üzerine düşen görevi laiki ile yerine getirdiğini düşünmektedir. Tüm bu olumlu gelişmeler ışığında istikrarlı büyüme trendi ve gelişen dünya vizyonuna ayak uydurma becerisi ile sektörümüz Türkiye’nin gelecekte de en parlak sektörü olmaya devam edecektir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-mobilya-uretim-kapasitesinin-2-5u-turkiyede_118494.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!