Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mobilya Sektöründe Bu Yıl Hedef 3.5 Milyar $ İhracat

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Kayseri Mobilya Fuarı'nın açılışında, Türkiye'den 2014 yılında 2.4 milyar dolar ihracat gerçekleştiğini anımsatarak "Bu yıl mobilya sektöründe hedef 3.5 milyar dolarlık ihracat" dedi.

yapi.com.tr
Mobilya Sektöründe Bu Yıl Hedef 3.5 Milyar $ İhracat

Bu yıl 6'ncısı gerçekleştirilen Kayseri Mobilya Fuarı kapılarını açtı. Dünya Gazetesi'nden Arzu Bağcı'nın haberine göre, pazar gününe kadar açık kalacak fuarın açılış törenine bir konuşma yapan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "Türkiye'nin mobilya ihracatı 2014 yılına baktığımızda 2.4 milyar dolar. Bu sene ihracatçılarımız 3.5 milyar dolara koşmak için gayret gösteriyorlar. Bunun için herhangi bir engel olmadığını görüyorum. Mobilya ihracatımız 2002 yılı ile 2015 yılına baktığımızda 5 misli artmış. Dünya ihracatından 2002'de aldığımız pay binde 2 iken 2015'te pay 2.5 misli artmıştır" dedi.

Türkiye'nin dünya mobilya ihracatında 5 sıra yükselerek küresel sıralamada 12'nciliğe yükseldiğini söyleyen Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Abdullah Tulgu da "2023 yılında koyduğumuz hedefler ile ilk 10 sıralamasına ulaşabilmeliyiz" diye konuştu.

Kayseri Valisi Orhan Düzgün de, Türkiye'nin en büyük 1000 firması arasında 30 Kayseri firmasının yer aldığını ifade ederek, "30 firmadan 10 tanesi mobilya üreticisi. Ülkemizde mobilya pazarı yaklaşık 9 milyar dolar civarında. Türkiye'de mobilya üretiminin yüzde 40'ı, ihracatının üçte biri yine Kayseri'den. Mobilyakent'te sona gelinmiş durumda. Yaklaşık 1500 mobilya üreticisi ve KOBİ'yi ilgilendiren Mobilyakent projesiyle yeni tasarım ve düzenlemelerle de üretim, satış ve pazarlama konularında da destek verilecek" diye konuştu.

3. nesil ile sektör kabuk değiştirdi

Mobilya sektörünün Kayseri'de lokomotif bir sektör olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de, "İlimizde mobilya sektörü toplam üretim yapılan sektörler içindeki payı yüzde 24. 3 neslin sektöre girmesiyle mobilya sektörü artık kabuk değiştirmeye başladı. Daha yenilikçi, inovatif ürünlerle, faaliyet alanında yapılan çalışmalarla ürün çeşitliliği artışı sağlandı. Endüstriyel tasarım tescil anlamında Türkiye'de 5 sıraya yükseldik.. Sektörde katma değeri daha yüksek pahalı ürünleri geliştirme konusunda çaba sarf ediliyor. Yeni nesil sayesinde tüm dünya ülkelerine ihracatta bulunmak için yeni pazar arayışları var" dedi.

300 milyon dolarlık mobilya ihraç ediyorlar

Yeni bir fuar alanına ihtiyaç olduğunu söyleyen Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, tasarıma ve ileri teknolojik ürünlere önem verilmesi gerektiğini kaydetti. Kayseri Sanayi Odası'na üye firmaların 300 milyon dolarlık mobilya ihracatı gerçekleştirdiğini dile getiren Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Nurettin Okandan, mobilya yatırımlarının ülkeye ve Kayseri'ye katkı sağladığını söyledi. Fuarda 87 üretici firmanın ürün gruplarını sergilediklerini söyleyen Tüyap Anadolu Fuarları AŞ Genel Müdür Yardımcısı Cahit Alagöz, fuarda Azerbaycan, Gürcistan, İngiltere, Almanya, Ürdün, Ürdün, Mısır Tunus, Filistin, Suriye ve Iraktan yabancı iş adamı heyetlerini konuk edeceklerini belirtti. Alagöz 50 bin civarında ziyaretçi beklediklerini sözlerine ekledi. Fuara, Ekonomi Bakanlığı, Kayseri Sanayi Odası, Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Kayseri Marangozlar, Mobilyacılar ve Döşemeciler Odası, Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği, Kayseri Mobilya Gelişim Komitesi ve KOSGEB destek veriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mobilya-sektorunde-bu-yil-hedef-3-5-milyar--ihracat_144326.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!