Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Müteahhidin Sicil Kaydı Olsun"

2020’de Türkiye’nin ve inşaat sektörünün gündemi kentsel dönüşüm olacak. İstanbul İnşaatçılar Derneği, bu sürecin doğru işlemesi için fırsatçı müteahhit ya da kat maliklerinin önüne geçilmesi gerekliliğini belirttiği bir değerlendirme toplantısı düzenledi.

yapi.com.tr
"Müteahhidin Sicil Kaydı Olsun"

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) tarafından yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla ‘2020 Vizyonu’ başlıklı değerlendirme toplantısı düzenlendi. Ülke gündeminin deprem olduğu bu dönemde kentsel dönüşümün hızlanması çağrısı yapıldı, “Fırsatçı müteahhitler ve hak sahiplerinin önüne geçilsin” denildi. Kentsel dönüşümde bazı yeni adımlar atılması gerektiğini belirten İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Kentsel dönüşümü kâr amaçlı rekabete sürükleyen ve vatandaşa yerine getirilmesi mümkün olmayan taahhütlerde bulunan müteahhitlere ve diğer kat maliklerinin can güvenliğini riske atarak kişisel çıkar peşinde olan birkaç hak sahibine dur diyecek ek düzenlemelere ihtiyaç var” dedi.

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre; yaşanan can kayıplarına depremin değil, riskli binaların neden olduğunu vurgulayan Durbakayım, “Depremde yaşanan kayıplarda kötü yapılaşmaya imza atan inşaatçılar, riskli binaların yenilenmesine engel olan arsa sahipleri ve haksız rekabete neden olan müteahhitlerin vebali bulunuyor. Ölümlere ve yaralanmalara sebep olan kötü yapıları inşa edenler, insan hayatına bilerek kast edenlere verilen ceza ile aynı derecede cezalandırılmalı” diye konuştu. Dönüşüm sürecinde birçok yasal düzenleme yapıldığını hatırlatan Durbakayım şöyle devam etti: “Ancak bu konuda atılması gereken bazı adımların olduğunu düşünüyoruz. Riskli, hatalı bina yapanların yaptıkları hatalar siciline işlensin. Böylece hakkıyla iş yapanla yapmayan ayrışsın. ‘Ben malzeme bulamadım böyle yaptım’ demeleri kabul edilemez. Üstelik firmalar hala piyasada. 10-20 yıl önce yaptıkları yapılar için riskli raporu alıp yenisini yapmak istiyorlar.”

Hak sahipleri tarafında da sorunlar olduğunu belirten Durbakayım, “Yasaya göre 3’te 2 onayla dönüşüm yapılıyor olsa da avukatlar onun da formülünü buldu. Dava açarak dönüşümü durduruyorlar. Deprem kapıdayken davalarla kaybedecek vaktimiz yok. Tek bir kişinin itirazı 2 seneye mal olabiliyor. Kimileri birkaç metrekare uğruna yüzlerce hak sahibini tabut binalarda yaşamaya mahkum ediyor” dedi. Dönüşüm projelerinde çok sayıda mağdur olduğunu belirten Durbakayım, “Dönüşümün gerçek anlamda yapılması için herkes şapkasını önüne koymalı” dedi.

Kentsel dönüşümde vakit kaydedilmemesi gerektiğini belirten İNDER Yönetim Kurulu Başkan Vekili Engin Keçeli, “Geçtiğimiz son 5-6 yılda boşa vakit geçirdik. Yasa tekrar gözden geçirilmeli, binaların yenilenmesinin önüne set çeken veya dönüşümü geciktiren müteahhit, kat maliki, yönetmelik gibi her türlü engel ortadan kaldırılmalı. Bakın Bağdat Caddesi’ne site yöneticileri müteahhit oldu. Fikirtepe’de de tablo aynı” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhidin-sicil-kaydi-olsun_177476.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!