Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Mütekabiliyet Türkiye'nin Önünü Açar"

Ege Yapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, mütekabiliyetin, Türkiye'nin önünü açacak bir kanun olduğunu söyledi.

yapi.com.tr/AA
"Mütekabiliyet Türkiye'nin Önünü Açar"

Mütekabiliyetle bugüne kadar konut satılamayan yabancıya konut satılabileceğine dikkat çeken Kabadayı, mütekabiliyetin sektör için çok önemli bir adım olduğunu ve karşılığını alacağını vurguladı.

Gayrimenkul sektöründe 10 yıllık süreçte yerel taleple ciddi bir şekilde büyüme sağlandığını, yabancı talebinin de eklenmesiyle beraber bu büyümenin katlanarak artacağını belirten Kabadayı, ''Önümüzdeki günlerde bu kar topu gibi büyüyerek devam edecek. Yabancıya satışla oturma iznine bir çözüm getirilecek. Yatırım yapan yabancı yatırımcıya 5 yıl oturma izni hatta vatandaşlık bile verilmeli. Türkiye'yi artık yatırımcı dostu bir ülke haline getirmek lazım. Yabancı yatırımcının yüzde 22'si gayrimenkul alanına yapıyor. Bu da gayrimenkule güven olduğu anlamına geliyor'' diye konuştu.

Maketten satış kalkar mı?

Maketten satışın kalkacağına inanmadığını da belirten Kabadayı, tüketicinin konut alırken, projenin ruhsatının olmasına dikkat etmesi gerektiğini, bunun olumsuz örneklerinin önceki dönemlerde yaşandığını hatırlattı.

Kabadayı, projenin kat irtifakının kurulmuş olması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:''100 dairenin üzerinde olduğunda örnek bir dairesinin olması lazım. Yani tüketicinin ne ürün aldığını bilmesi gerekir. Bu tür düzenlemelerin olması gerekir. Bir de konut sigortası düşünülüyor, bu olursa sektör regüle edilir. Türkiye de markalı konut üreten firmalar yüzde 15 civarında. Bu grup, 'KDV olmasın' demedi 'derecelendirilsin' dedi. Kayıt dışı ekonomiye doğru bir yönelim olmaması lazım. Tüketicinin de dikkatli olması lazım. O projeye bir banka kredi kullandırıyor mu ona bile bakılmalı, o da bir kriterdir. Çünkü bankalar firmanın her şeyini inceler. Bu tür nüanslara dikkat edilirse tüketici açısından da sıkıntı olmaz. Ayrıca konut sigortası markalı konut üreticilerinin desteklediği bir açılım."

http://www.yapi.com.tr/haberler/mutekabiliyet-turkiyenin-onunu-acar_106556.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!