Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Ne Otel, Ne Müze, Haydarpaşa Halkın Kalacak"

BTS üyesi demiryolu emekçilerinin, demiryolu hizmetlerinin özelleştirilmesine karşı başlattıkları yürüyüş devam ediyor. Haydarpaşa Garı önünde açıklama yapan emekçiler, “Sermaye defol, Haydarpaşa halkındır” dedi.

yapi.com.tr
"Ne Otel, Ne Müze, Haydarpaşa Halkın Kalacak"

Birgün Gazetesi'nden Zeynep Kuray'ın haberine göre, demiryollarının özelleştirilmesi uygulamalarına karşı Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya yürüyen Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi emekçiler, dün İstanbul Haydarpaşa Garı önünde eylem yaparak AKP’yi protesto etti. “Sermaye defol Haydarpaşa halkındır”, “Ne otel, ne müze, Haydarpaşa halkın kalacak” dövizleri açan demiryolu emekçileri, “Demiryolu halka kapatılamaz”, “TOMA’ya değil ulaştırmaya bütçe” sloganları attı. Emekçiler adına açıklama yapan BTS Genel Hukuk Sekreteri Coşkun Çetinkaya, “Bizleri yollara düşüren, isminde ‘adalet’ olan, ancak bu kelimenin tam tersi uygulamalar sergileyen AKP’nin demiryollarındaki adaletsizliğidir” dedi.

Tasarı meclisten geçti

Demiryolu hizmetini kamu hizmeti olmaktan çıkararak ticarileştiren, ucuz ve güvencesiz işgücü kullanımının önünü açan yasa tasarısının Meclis’ten geçtiğine dikkat çeken Çetinkaya, bu tasarı yasalaştıktan sonra TCDD yöneticilerinin optimizasyon adı altında 519 personelinin görev yerini rızaları dışında değiştirdiklerine dikkat çekti. Çetinkaya, bu süreçte demiryollarında işletmecilik güvenliğinin hiç olmadığı kadar güvenirliğini kaybettiğini de ifade etti.

Beş koldan yürüyorlar

KESK’e bağlı BTS üyeleri, demiryollarının özelleştirilmesine karşı önceki gün Balıkesir, İstanbul Halkalı, Van, Antep ve Zonguldak garlarından Ankara’ya doğru yürüyüşe geçmişti. Yürüyüş, 24 Kasım’da Ankara TCDD Genel Merkezi önünde yapılacak eylemle son bulacak. Aynı gün Haydarpaşa Garı’nda çıkan yangının yıldönümü olması nedeniyle Kadıköy’den Haydarpaşa’ya yürüyüş de düzenlenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ne-otel-ne-muze-haydarpasa-halkin-kalacak_126420.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!