Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Nükleer Santral Çevresinde Kanser Oranı Artıyor

Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Mersin Akkuyu, Sinop ve İğneada’da yapılması planlanan nükleer santrallere karşı mücadele çağrısı için Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

yapı.com.tr
Nükleer Santral Çevresinde Kanser Oranı Artıyor

Birgün Gazetesi'nden Büşra Zehra Tümer'in haberine göre, toplantıya Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul Kent Savunması üyeleri, DİSK, KESK, TMMOB temsilcileri, HDP Milletvekili Levent Tüzel ve HDP 3. bölge milletvekili Adayı Prof. Dr. Beyza Üstün de katıldı. TMMOB İstanbul İl Koordinasyonu Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, AKP hükümetinin toplumsal sorunları istismar ederek kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğine dikkat çekerek, enerji tasarrufu konusunda hükümetin hiçbir şey yapmadığını vurguladı. Toplantıda, Çernobil katliamın yıl dönümü olan 25 Nisan’da Sinop’ta yapılacak nükleer karşıtı mitingine katılım çağrısı yapıldı.

Konuşmalardan satırbaşları şöyle:

- Türk Tabipleri Birliği Merkez Komite Üyesi Hüseyin Demirdizen: Nükleer Santrallerin kazası ya da felaketi olduğu gün başlıyor ve sonra 400 milyar yıl etkisi hissediliyor.

- Elektrik Mühendisleri Odası adına konuşan Beyza Metin: Doğayı ve insan yaşamını en çok tehdit eden enerji üretim biçimi Nükleer santrallerdir. İnsan yaşamına zarar verecek bütün enerji kaynaklarına karşı olduğumuzu bir kez daha dile getiriyorum.

- Prof. Dr. Engin Türe: Radyasyon vücudumuza aynı röntgen çekilir gibi giriyor ve hiçbirimizi ruhu duymuyor.

- Avukat Efkan Bolaç: Dünyada nükleer santrali olmayıp nükleer santral kaza sıralamasına giren tek ülkeyiz.  Hükümet istediğini yapsın ama biz oraya nükleer santrali yaptırmayacağız.

- Uluslararası Nükleer Karşıtı Hekimler Birliği Başkanı Alman Doktor Angelika Claussen: Nükleer tesisler sadece ölçülebilecek bir zarar vermiyor ama genelde çocukların lösemi ve kanser olmasına sebep oluyor. Bu konu üzerinde Almanya’da 16 nükleer santral üzerinde bir çalışma yapıldı. Bir çocuk santrala ne kadar yakın oturursa riski o kadar yükseliyor. Kanser riski %65-70 artıyor ve lösemi riski çocuklarda iki katına çıkıyor.

- Prof. Dr. Beyza Üstün: Nükleer Santraller bir enerji projesi değildir. Nükleer Santraller kapitalist sistemin kendisi için bir çözüm alanıdır. Halkın ihtiyacı için çözümler üretelim. Sermaye her ürettiğimiz çözüm üzerinden bizi başka bir yıkıma mahkum eder. Onun için mücadelemiz ancak ve ancak antikapitalist bir mücadele olmalıdır.

- İstanbul NKP Dönem Sözcüsü Kazım Özgenç: Dünyanın reddettiği bir yöntemi AKP iktidarının ısrarla yapmaya çalışması açıkça geleceğimizi katletme hazırlığında olduğunu göstermektedir. Çocuklarımız geleceği için, torunlarımızın geleceği için nükleere karşı mücadelemizi ülkenin her alanında her yerinde sürdürmek zorundayız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-santral-cevresinde-kanser-orani-artiyor_130360.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!