Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Onayladığı Nükleer Ekipmandan Sorumlu Olmayacak

Atom Enerjisi Kurumu, nükleer tesislerde kullanılmasını onayladığı ekipmandan sorumlu olmayacak.

yapi.com.tr
Onayladığı Nükleer Ekipmandan Sorumlu Olmayacak

DHA'nın haberine göre, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun hazırladığı, "Nükleer tesisler için ekipman tedarik sürecine ve imalatçıların onaylanmasına ilişkin yönetmelik" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Toplam 16 madde ve bir geçici maddeden oluşan yönetmeliğin amacı; "nükleer tesislerde kullanılan tüm ekipmanın tedarik sürecini, tedarike başlanabilmesi için Kurucu tarafından alınması gereken izni, izin başvurusu için gerekli belgeleri, imalat bildirimini, imalat onayını ve bu onay için sunulması gereken belgeleri, nükleer güvenlik açısından önemli ekipmanın tedarik sürecinde yer alacak imalatçıların onaylanmasına yönelik hususları ile tedarik sürecinde gerçekleştirilecek olan düzenleyici denetimleri ve yaptırımları düzenlemektir" olarak belirlendi.

Yönetmeliğin 4. maddesinin 9. fıkrasında, "Kurum, onay veya izin vermek veya denetlemekle Kurucunun veya onaylı imalatçının sorumluluklarına ortak olmuş sayılmaz ve eylemlerinden sorumlu tutulamaz" denildi.

"Kurum, bu Yönetmelik hükümlerinin ihlali çerçevesinde karar vereceği idari yaptırımlarda, ihlalin nükleer güvenlik açısından önemini, aciliyetini ve ciddiyetini dikkate alır" ifadesiyle başlayan "yaptırımlar" bölümünde de, şu konular yer aldı:

"Nükleer tesisle ilgili faaliyetlerin Kurucu veya onaylı imalatçı tarafından yürütülmesi sırasında; Kurucunun veya onaylı imalatçının bu Yönetmelik kapsamında taşıması gereken şartlardan birini veya birkaçını artık taşımadığının anlaşılması, yapılan değerlendirme veya denetim faaliyetlerinde uygunsuzluk veya sapmaların belirlenmesi,durumlarında, Kurucu veya onaylı imalatçıya belirli bir süre tanınarak ilgili sorunun giderilmesi istenir. Kurum tarafından belirlenen bu süre içinde düzeltici ve önleyici faaliyetlerle sorunun giderilememesi halinde imalatçıya veya Kurucuya ilgili faaliyet kapsamında verilen onaylar ya da izinler iptal edilir."

Buna karşılık, kurumun denetimleri sırasında onaylı imalatçı veya Kurucunun işbirliği yapmaması, istenen bilgi ve dokümanları sunmaması ya da belgelerde tahrifat yapıldığının veya yanlış bilgilendirme yapıldığının saptanması halinde, kurumun "izni veya onayı iptal edebileceği" belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/onayladigi-nukleer-ekipmandan-sorumlu-olmayacak_131225.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!