Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Nükleere İnat Yaşasın Hayat"

Çernobil katliamının 29'uncu yılı olması sebebiyle bugün İstanbul, Mersin ve Sinop'ta binlerce yaşam savunucusu meydanlara çıktı. Çernobil felaketi sonrası birçok kişinin yaşam hakkının elinden alındığına vurgu yapılan eylemlerde ''Nükleere inat, yaşasın hayat'', ''Bu daha başlangıç, mücadeleye devam'' sloganları atıldı.

yapi.com.tr
"Nükleere İnat Yaşasın Hayat"

İstanbul'daki eylem Karadeniz İsyandadır Platformu ve Kuzey Ormanları Savunması'nın çağrısı ve 88 örgütün de desteğiyle Kadıköy'de yapıldı. Yaşam savunucularının yürüyüş öncesi toplandığı Süreyya Operası önünde bazı sokak sanatçıları performans sergiledi.

Kadıköy gerçekleşen eylemde kitle Bahariye'de bulunan Süreyya Operası'nda toplanarak, Rıhtıma'a bir yürüyüş gerçekleşti. Yoğun bir katılımla gerçekleşen Rıhtım'a doğru gerçekleştirilien yürüyüşte yaşam savucunuları hep bir ağızdan ''Nükleere hayır'' dedi. Yürüyüş boyunca trampetler çalındı, nükleer karşıtı sloganlar atıldı. Yürüyüş sırasına Kadıköy halkı yaşam savunucularına ıslık ve alkışla destek oldu.

Cengiz'e rahat yok!

Yürüyüş sonrası gerçekleştirilen basın açıklamasında Karadeniz İsyandadır Platformu ve Kuzey Ormanları Savunması adına konuşan Gizem Akman, “Bu topraklara 35 yıldır nükleer santral kurmaya çalışıyorlar. Karadeniz ormanlarını Cengiz inşaata karşı nasıl koruduysak, bugün de karşısında bu gençliği bulacak” dedi. Akman, Akkuyu nükleer enerji santralını kazanan Cengiz İnşaata karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

'Soma'yı çabuk unuttular'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın geçen günlerde sarf ettiği, “Türkiye, Çernobil’den Fukuşima’dan dersini çıkardı. Artık Akkuyu’da güvenlikle ilgili önemli bir noktaya gelindi” sözlerinin gerçeği yansıtmadığının da altı çizildi. Açıklamada, “Daha Japonya patlamayla ilgili tam bir bilgi sahibi değilken, Bakan Taner Yıldız nereden ders almış olabilir. Soma’da 300’den fazla madenciyi katleden, Kocaeli’nde her dört yurttaşımızdan birini kanser hastası yapan, Trakya’da Ergene Nehri’nin ölmesine göz yuman, rant uğruna tarihi Kapalıçarşı’nın tarihi kapısını havaya uçuran kim?” ifadelerine yer verildi.

'Ölüme gönderecekler'

Çernobil faciasında televizyon karşısında çay içen eski bakan Cahit Aral dönemindeki hükümet ile AKP hükümetinin amacının aynı olduğunun belirtildiği açıklamada, “Yayılan radyasyon tehlikesinin vereceği zararı insanlardan gizleyip önlem almadılar. Sebebi Çay ve Fındık fiyatlarının ve ihracatın sekteye uğramamasıydı. Şimdi de durum aynı, ekonomik amaçları doğrultusunda çok daha büyük felaketlere sebep olup insanlarımızı ölüme gönderecekler” denildi.

'Artık yeter'

Seçime gidilen dönemlerde seçim reklamlarından da daha fazla Akkuyu Nükleer reklamlarının yayınlanmasına neden olarak halkın ezici çoğunluğunun nükleere karşı olması gösterilirken; açıklamada, “Bu ülke yeterince insanı kansere teslim etti, artık yeter” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleere-inat-yasasin-hayat_130511.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!