Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleere Belediye de ‘Hayır’ Demiş

Çevre Bakanlığı’nın kamuoyundan gizlediği tutanaklar mahkemeye geldi. Mersin Belediyesi de nükleere karşı çıkmış.

yapi.com.tr
Nükleere Belediye de ‘Hayır’ Demiş

Birgün Gazetesi'nden Doğu Eroğlu'nun haberine göre, Mersin’de kurulması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde kamu kuruluşlarının proje hakkında sunduğu görüşlerin devlet sırrı gibi saklanmasının sebebi anlaşıldı. Akkuyu NGS projesinin ÇED Olumlu kararının iptali için pek çok demokratik kitle örgütü ve Mersinli yurttaşın açtığı davada, Mersin 1. İdare Mahkemesi’nin talebi üzerine Mersin Büyükşehir Belediyesi mahkemeye belge yolladı. Belediye’nin nükleer santral projesine pek çok sebepten ötürü karşı çıktığını gösteriyor. Ancak bakanlık, belediyenin düştüğü şerhleri dikkate almadan Akkuyu NGS projesi hakkında ÇED Olumlu kararı verdi. Bakanlık, proje hakkında ÇED Olumlu kararı verilmesine karşın diğer resmi kurumların bildirdiği görüşleri hâlâ açıklamıyor.

Belediyeden sekiz sayfa itiraz

Belediye’nin ÇED sürecindeki ikinci İnceleme Değerlendirme Kurulu toplantısına sunulmak üzere bakanlığa yolladığı 8 sayfalık belgeye göre “ÇED raporu usul ve yasaya, uluslararası hukuk ve sözleşmelere, çevre ve sürdürülebilirlik ilkelerine açıkça aykırıdır” diyerek nükleere vize vermedi. Belediyenin sunduğu itirazların başlıcaları şunlar:

* Santral ve radyoaktif atık depolama tesislerinin açılmasıyla yerleşim ve tarım alanları tehlikeye girecek.

* Deniz suyu sıcaklığı artacak ve Akdeniz fokları ile caretta carettaların yaşam alanlarına geri dönüşü olmayan zarar gelecek. Bu alanlar uluslararası sözleşmelerle korunmaktadır.

* Devletin çıkarları ile bireyin çıkarları arasındaki dengeyi devlet gözetir. Projenin hayata geçmesi için atılan adımlar yöre yurttaşlarının fiziksel ve bedensel bütünlüklerini büyük bir riske atmıştır.

* Projede üretilecek atık suyun yönetimi belediye sorumluluğundadır. Akkuyu NGS projesinde, tesisin boşaltacağı radyoaktif atık suyun türü, kaynağı ve miktarı belirtilmemiştir.

* Akkuyu NGS yüzünden bölgedeki turizm yatırımları durmaktadır.

* Nükleer santralın etki alanı tamamında halkın katılım toplantısı yapılmalıydı. Yapılan toplantıyaysa halk alınmadı, Anayasa ihlal edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleere-belediye-de-hayir-demis_131073.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!