Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ödüllü Matematik Köyü Davalık Oldu

Ödüllü Matematik Köyü Davalık Oldu

yapi.com.tr
Ödüllü Matematik Köyü Davalık Oldu

Habertürk'ten Serdar Kulaksız'ın haberine göre, Nesin Vakfı yöneticisi Ali Nesin hakkında "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na Muhalefet ve İmar Kirliliğine Neden Olmak" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

Şirince’deki Matematik Köyü davalık oldu. İzmir Kültür ve Turizm Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ile Selçuk Belediye Başkanlığı tarafından yapılan şikâyet üzerine Selçuk Cumhuriyet Başsavcılığı 2014 yılında Nesin Vakfı’na ait olan Şirince’deki Matematik Köyü hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma sonunda Nesin Vakfı yöneticisi Ali Nesin hakkında 5 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

Soruşturma sonucunda Selçuk Cumhuriyet Başsavcılığı, Ali Nesin’in, İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kentsel SİT alanı olarak tescil edilen Şirince Köyü’nde bulunan arsada vakıf adına izinsiz iki katlı bina yaptırarak korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının bozulmasına ve tahrip olmasına neden olduğunu öne sürdü. Arsaya ait dosyadaki mevcut yazışma örneklerinde Nesin Vakfı adına Ali Nesin’in isim ve imzasının yer aldığını ileri süren savcılık, dava açmak için yeterli şüphe bulunduğunu belirtti. İfadesi alınan Ali Nesin’in, inşaattan bilgisinin olmadığını söylediği belirtildi.

14. Vehbi Koç ödülü verildi

Matematik Köyü halk bağışlarıyla ve gençlerin gönüllü emeğiyle 2007’de İzmir’in Şirince Köyü’ne 1 kilometre uzakta bulunan Kayser Dağı’nın eteklerinde kuruldu. Köyde 159 yataklı 15 koğuş ve 42 ev bulunuyor. 10 evin inşaatı ise sürüyor. 2015’te yaz okulu ve kış okulu programları dışında 4 bin 926 gence hizmet verildi. 2009’dan itibaren geçen yıla kadar yaz dışı etkinliklerden 15 bin 587 öğrenci faydalandı. 14. Vehbi Koç Ödülü eğitim çalışmaları nedeniyle Prof. Dr. Ali Nesin ve Matematik Köyü projesine verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/odullu-matematik-koyu-davalik-oldu_143545.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!