Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şirince St. John Kilisesi Yeniden Doğacak

Her yıl birçok yerli ve yabancı konuğu ağırlayan tarihi Rum evleriyle ünlü Şirince’deki St. John Kilisesi yeni görünüm için restore edilecek. Kilisenin restorasyon yapım ihalesi 24 Şubat’ta yapılacak. Şirince’de ayrıca Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi için de ihaleye çıkılıyor.

yapi.com.tr
Şirince St. John Kilisesi Yeniden Doğacak

Şirince St. John Kilisesi için İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile Selçuk Belediyesi ve İzmir Valiliği arasında yapılan protokol kapsamında 24 Şubat tarihinde Restorasyon Yapım ihalesine çıkıyor. Selçuk’a bağlı Şirince mahallesindeki St. John Kilisesinin kontrollüğü İzmir Rölöve Anıtlar Müdürlüğü ve Selçuk Belediyesi teknik ekiplerince yürütülecek.

Restorasyon için ödenek hazır

Selçuk Belediyesi tarafından ihaleye çıkılan kilisenin restorasyon yapım işi için harcanacak olan giderlerin İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’ndan alınan fonla karşılanacağını kaydeden Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, “Birçok yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin uğrak yeri olan Şirince’deki St. John Kilisesinin restorasyonuna önümüzdeki günlerde başlayacağız. Hıristiyan ve özellikle Katoliklerin çok sık ziyaret ettiği Kilisenin daha sağlıklı bir hal alması ve burada ibadetlerini gerçekleştirmeleri bizim için önemlidir. Kilisenin restorasyonu için İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’ndan talep ettiğimiz fondan gelecek olan para ile karşılanacak. İnanç turizmi konusunda hızla ilerleyen kentimizin bu önemli alanlarında başlattığımız çalışmalarımız İzmir Valiliğinin desteği ile hızlı bir şekilde sonuç alacaktır.” dedi.

Şirince'de çalışmalar başlıyor

Şirince’deki çalışmaların önümüzdeki yaz başlayacağını kaydeden Başkan Bakıcı, Şirince çarşısında yapılması planlanan Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi için de önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacağını belirtti. Yapılacak olan bu proje ile tarihi Rum evleriyle ünlü Şirince’nin tüm çarşı merkezinin yenileneceğini kaydeden Başkan Bakıcı, bu çalışma sonucunda ziyaretçilerin daha rahat ve konumuna uygun bir görsellik içerisinde gezebileceklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sirince-st-john-kilisesi-yeniden-dogacak_128793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!