Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çöken İnşaat İskelesinde Çalışan İşçiler Anlattı!

Kartal'da 16 katlı inşaatın iskelesinin çökmesi sonucu 3 işçinin ölümüyle ilgili davanın görülmesine başlandı. Olayda aynı inşaatta çalıştığı babası ve kardeşini kaybeden işçi, “Benden kalıbı teslim alırken kalıbın her yerine sağlam mı diye bakıyorlar. Peki iskelenin sağlam olup olmadığına bakmıyorlar mı?" dedi.

yapi.com.tr
Çöken İnşaat İskelesinde Çalışan İşçiler Anlattı!

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz MG inşaat firması sahibi Mehmet Gültekin, olayda yaşamını kaybeden işçilerin yakınları ve taraf avukatları katıldı. DHA'nın haberine göre, duruşmada savunmasını yapan sanık Gültekin, Metsan Firması'nın ana firma, MG inşaatın taşeron olduğunu belirterek, “Kanunların verdiği üzerimize düşen her görevi yaptık. Kazanın meydana geldiği platforma takılması gereken bir parça takılmamış. Kalfaların bunu kontrol etmesi gerekirdi. Nedenini sordum, dikkat etmemişler. Olayda kusurum yoktur" dedi.

“Allah rahmet eylesin ama…"

Gültekin'in avukatı ise, “Allah rahmet eylesin ama işi çabuk yapmak maksadıyla platformu sağlamlaştırmak amacıyla takılan pimin birini takmışlar, diğer pimi takıp sabitlememişler. İşçilerin ilk işi değil, son derece tecrübelilerdir. İskeleyi kuran ve çıkan da onlardır. 3 kişi binince takılı pim eğilmiş ve kaza meydana gelmiştir" diye konuştu.

“Bizi zorla o iskeleye çıkarıyordu"

Olayda babası Hasan Doğan ile kardeşi Sinan Doğan'ı kaybeden Tolgahan Doğan, olay günü kendisinin de şantiyede işçi olarak çalıştığını söyleyerek, “İskele mesaiden sonra gece vakti başka elemanlarca kuruldu. Kalfalar toplantılarda iskelede ve diğer yerlerde olan eksiklikleri hep dile getirirlerdi ama adını hatırlamadığım bir diğer kalfa ise bizi zorla o iskeleye çıkarıyordu" dedi.

“50 işçi varsa, 10 tane emniyet kemeri atıyorlar"

Yaşanan olayda hayatını kaybeden işçi Salih Karayalı'nın ağabeyi Haşim Karayalı da aynı şantiyede çalıştığını ifade ederek, “50 tane işçi varsa, inşaatın içine 10 tane emniyet kemeri atıyorlar. Güvenlikle ilgili bir tomar evrak imzalatıyorlar ama çoğu işçinin okuma yazması yok. Her birimize ayrı ayrı güvenlik malzemesi vermiyorlardı, bir yandan da sıkı bir şekilde çalışmamızı istiyorlardı. Emniyet kemeri aramaktansa çıkıp çalışıyorduk. Emniyet kemerini takacağımız bir halatımız bile yoktu. Bu inşaatta iş güvenliği ile ilgili bizi uyaran olmadı. Ben evliyim, kardeşim 9 nüfusa bakıyordu. Mecburduk" şeklinde konuştu.

Hakim: Can taşıyan sistem kuruluyor, denetleyen yok mu?

Duruşmada tanık olarak dinlenilen MG İnşaat Firması'nda inşaat mühendisi olarak çalışan Sedat Onur Şekeroğlu kendisinin ofis işleriyle ilgilendiğini, sahada görevli olan başka mühendis olduğunu söylediği duruşmada, mahkeme başkanı Uğur Duman, “Orda bir can taşıyan sistem kuruluyor. Bunu denetleyen yok mu?" diye sordu. Bunun üzerine tanık Şekeroğlu, “İnceleyen, denetleyen bir makam yoktur" dedi. Şekeroğlu'nun cevabı üzerine söz alan müşteki Tolgahan Doğan, “Benden kalıbı teslim alırken kalıbın her yerine sağlam mı diye bakıyorlar. Peki iskelenin sağlam olup olmadığına bakmıyorlar mı" diye sordu. Bunun üzerine mahkeme başkanı Uğur Duman inşaat firması sahiplerini eleştirerek, “İnşaat senden önemli. Bir tane inşaat var ama işçi çok!" dedi.

İşçi ölümlerine tepki amaçlı söylediği bu sözün salonda bir süre sessizlik oluşturması üzerine mahkeme başkanı Duman, “Bu dediğimi sakın yanlış anlamayın. İlkesel, eleştirel anlamda söyledim" diye ekledi.

“Bir kere gittin mi şantiyeye"

İş güvenliği uzmanı Beyhan Selen ise duruşmada iş güvenliği ve eğitim planlarının nasıl olduğunu anlattı. Mahkeme Başkanı Duman da, “Allah rızası için bir kere gittin mi şantiyeye" diye sordu. Tanık Selen, gerekli kontrolleri yaptığını, şantiyede eğitim planları verdiğini belirtti. Şantiyede tespit ettiği uygunsuzlukları da rapor haline getirdiğini ifade eden iş güvenliği uzmanı Selen, “Emniyet kemeri takmış olsalardı, başlarına böyle bir şey gelmezdi" diye konuştu.

Duruşma ertelendi

Mahkeme heyeti, usulüne uygun tebligat çıkarılmasına rağmen duruşmaya gelmeyen diğer şüpheliler şantiye şefi Betül Batmaz, Metsan firmasının ortağı ve sorumlu yöneticisi Mehmet Celalettin Satoğlu hakkında zorla getirme kararı vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Kartal, Hürriyet Mahallesi Erler Sokak'ta geçtiğimiz Mayıs ayında meydana gelen olayda, Metsan Nexus  isimli inşaatın yapımı sırasında C bloğunun 16. Katında kurulu olan iskele çöktü.

İskelede çalışan Salih Karayalı, Sinan Doğan ve Hasan Doğan'ın hayatını kaybetti. Şüpheliler şantiye şefi Betül Batmaz, Metsan firmasının ortağı ve sorumlu yöneticisi Mehmet Celalettin Satoğlu ve MG inşaat firması sahibi Mehmet Gültekin hakkında "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan toplamda 3'er yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/coken-insaat-iskelesinde-calisan-isciler-anlatti_125492.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!