Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ormanlık Alanda Konut Çıkmazı

İzmirli depremzedeler için ormanlık alanda konut yapılmasına ilişkin yürütmeyi durdurma isteminin reddi kararı Danıştay'dan döndü ama inşaatlar çoktan başlamış durumda.

yapi.com.tr
Ormanlık Alanda Konut Çıkmazı

İzmir’de geçen yıl gerçekleşen 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından, evleri yıkılan depremzedeler için Bayraklı’da bulunan ormanlık alanda konut yapılacak. Tapuda orman olarak kayıtlı 375 hektarlık alan, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile orman vasfının dışına çıkartıldı. Ormanlık alanda yapılacak olan konut projesine karşı çıkan pek çok avukat duruma itiraz etti.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; Senih Özay öncülüğünde İzmirli avukatlar, konut yapılacak bölgenin orman alanı vasfından çıkarılmasına tepki göstererek, Danıştay'a ‘yürütmeyi durdurma’ talebiyle dava açtı. Davada, yürütmeyi durdurma talebi reddedildi. Avukatların karara itiraz etmesi üzerine devreye giren Danıştay 8. Dairesi ise yürütmenin durdurulması isteminin reddine ilişkin kararın kaldırılmasına karar verdi.

Kararda, şöyle dendi: “Orman olarak muhafazasında hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına da dönüştürülmesi mümkün olmayan alan kapsamında bulunup bulunmadığının tespit edilerek sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken, eksik inceleme ile verilen ‘yürütmenin durdurulması isteminin reddi’ yolundaki kararda hukuki isabet bulunmamaktadır.”

Kararı değerlendiren Av. Senih Özay, “Yürütmeyi durdurma kararı çıksa ne olur artık? Ormanlık alanda inşaatlar başlamış durumda. Artık inşaat ilerlemiş, bu karar ne işe yarayacak?” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ormanlik-alanda-konut-cikmazi_189468.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!