Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İlk ''İhtisas Plastik Organize Sanayi Bölgesi'' Kırklareli'nde Hayata Geçiriliyor

Türkiye'nin ilk İhtisas Plastik Organize Sanayi Bölgesi (PAOSB) olacak PAGDER&ASLAN OSB, Kırklareli'nin Vize ilçesinde 600 milyon liralık yatırımla hayata geçiriliyor.

yapi.com.tr / AA
İlk ''İhtisas Plastik Organize Sanayi Bölgesi'' Kırklareli'nde Hayata Geçiriliyor

Plastik Sanayicileri Derneği'nden (PAGDER) açıklamasına göre, Kırklareli'nin Vize ilçesinde, Türkiye'nin ilk İhtisas Plastik Organize Sanayi Bölgesi olarak faaliyete geçecek ve sanayi yapılaşmasına katkı sağlayacak olan PAOSB, Çorlu ve İstanbul Atatürk Havalimanı, Tekirdağ ve Ambarlı limanları, Alpullu, Durak istasyonları ile E5, TEM ve Kapıkule gibi bölgenin önemli havalimanı, karayolu, liman ve istasyonlarına, gümrük kapısına yakınlığı ile de lojistik olarak büyük kolaylıklar sunuyor.

Açıklamada, PAOSB'nin ''Plastik İhtisas OSB'' olarak yapılandırıldığı için yeni Teşvik Yasası'ndan da yararlanacağı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

''Referans değer olarak verilen yüzde 50 yatırım teşvik destek miktarı, yeni istihdam edilecek personel sayısı ve yatırım finansmanı olarak kullanılacak kredi miktarına göre değişiklik gösterecek. Ayrıca, OSB'de yapılan inşaatlar, inşaatın bitim tarihini takip eden bütçe yılından itibaren 5 yıl emlak vergisinden ve merkezi atıksu arıtma tesisi işleten bölgelerdeki işletmeler atıksu bedelinden muaf olacak. OSB'deki yapı ve tesisler, bina inşaat harcı ve yapı kullanma izni harcından da müstesna olacak.''

600 milyon liralık yatırım

Türkiye'nin ilk özel OSB'si olan ''PAGDER&ASLAN OSB'' yatırımı ile ilgili olarak PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, plastik sanayi alanında faaliyet gösteren firmaları bir araya getirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Türkiye'deki sanayi sektörünün gelişimi için, sanayicilerin çalışmalarını dar ve dağınık alanlarda yapmanın getirdiği sıkıntılardan kurtarılmaları gerektiğine dikkati çeken Semerci, şunları kaydetti:

''Ülke ekonomisine yüksek katkılar sağlayan, global arenada bizleri başarıyla temsil eden sanayicilerimiz, Türk Plastik Sanayi üreticilerimiz için özel ve çağa uygun, modern organize sanayi bölgeleri yaratılmalı. Bu bölgelerin oluşturulabilmesi için de, arsa ve arazilerin belli kriterler dahilinde uygun fiyatlarla, çok uzun vadeli hatta bedelsiz olarak sanayicilerin kullanımına sunulması gerektiğinin sürekli altını çiziyoruz. Ancak, ne yazık ki büyük şehirler ve yakın çevresindeki sanayi yerleşim alanları büyük servetler karşılığında el değiştiriyor. Bu konuda çözümleyici adımların atılmasını bekliyoruz.''

OSB'nin büyüme alanları da dahil edildiğinde 100-110 plastik fabrikasına ev sahipliği yapacağını, 10 bini aşkın kişiye istihdam imkanı sağlayacağını da belirten Semerci, yaklaşık 600 milyon lira toplam yatırım bedeli ile hayata geçecek olan PAGDER&ASLAN OSB'nin deprem haritasında en düşük risk kategorisi olarak gösterilen dördüncü bölgede yer aldığını kaydetti.

2013 itibariyle yapımına başlanacak olan PAGDER&ASLAN OSB'nin, toplam 60 hektar alan üzerine kurulacağı ve genişleme sahaları ile 120 hektar büyüklüğe ulaşacağı bilgisi verildi.

ETİKETLER: kurum sanayi
http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-ihtisas-plastik-organize-sanayi-bolgesi-kirklarelinde-hayata-geciriliyor_102064.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!