Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

OSB'lerde Yetki Belediyelerde değil Bakanlıkta Olsun

Belediye meclislerinin OSB yapılanmalarda yetkili olmasının bir çok sorunu beraberinde getirdiğini savunan OSBDER Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, 2000 metrekarenin üzerindeki OSB yapılanmalarının Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın onayı ile yapılanması gerektiğini söyledi.

yapi.com.tr / AA
OSB'lerde Yetki Belediyelerde değil Bakanlıkta Olsun

Yerel Yönetim Araştırma Yardım ve Eğitim Derneği (YAYED) tarafından hazırlanan 'Toplumcu Belediyecilik Açısından Sanayi Politikaları' çalıştayı, OSTİM Sanayici ve İşadamları Derneği'nde (OSİAD) gerçekleştirildi. Çalıştayda konuşan Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Ankara'nın mevcut 11 OSB'si ile Türkiye'de 3'üncü sırada bulunduğunu ifade etti.
     
Tuncay, OSB'lerin alan sınırları içerisinde belediye yetkilerine sahip olduğuna dikkati çekerek, ''OSB'ler planlı sanayileşme ve yerel yönetimlerin önemli bir destekçisi, yerel yönetimlerin yapması gereken bir çok işi kendisi kamu kaynaklarını kullanmadan yapıyor'' diye konuştu. Belediye meclislerinin OSB yapılanmalarda yetkili olmasının bir çok sorunu beraberinde getirdiğini savunan Tuncay, ''2000 metrekarenin üzerindeki yapılanmalar Belediye Meclisleri'nin değil, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın onayı ile yapılanması gerekiyor'' dedi.
    
OSB'ler kayıtlı ekonominin önemli bir merkezi
    
Tuncay, OSB'lerin Ar-Ge, inovasyon ve kayıtlı ekonominin önemli bir merkezi olduğunu belirterek, ''OSB'ye gelen kayıtlı iş yapmak zorunda kalıyor. Bunların dışındaki yapılarda kontrol etmek mümkün değil'' değerlendirmesinde bulundu. Gelecek kuşaklara güzel bir ülke bırakmak için, planlı sanayileşmeni önemli olduğunu vurgulayan Tuncay, OSB'ler planlı sanayileşme için doğru bir uygulama olduğunu kaydetti. Türkiye'de 274 OSB bulunduğunu hatırlatan Tuncay, OSB'lerin şuanda yaklaşık 800 bin kişiye istihdam sağladığını, OSB'lerin tamamen faaliyete geçtiği zaman yaklaşık 2 milyon kişiye iş sağlayacağını vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osblerde-yetki-belediyelerde-degil-bakanlikta-olsun_104460.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!