Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Oscar Niemeyer; Bir Yüzyıl" Sergisi
Torino, UIA için üç günlüğüne gerçek bir mimarlık festivali alanına dönüştü. Fakat aslında bu festival, Torino’yu yıl sonuna kadar sarmaya devam edecek. Sebebi de yılın ilk aylarından bu yana süren etkinliklerin, 2008’in son aylarına sarkacak olması. Bunlardan biri de, dünyaca ünlü Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer’in kariyerini kutlayan “Oscar Niemeyer, Bir Yüzyıl” sergisi. Guido Lagana ve Marcus Lontra’nın küratörlüğünde hazırlanan sergi, UIA kapsamında mekanlardan I Bastioni delle Porte Palatine’de gerçekleştiriliyor.

Niemeyer’in 70 yıllık mesleki kariyeri dışında yüz yıllık kişisel yaşamını da mercek altına almak üzere tasarlanan sergi, mimarın Pampulha Kompleksi gibi çok erken tarihli yapılarından Brazil, Ibirapuera, Memorial America Latina benzeri olgunluk dönemi işlerine retrospektif bir bakış atıyor. Mimarın Segrate’deki Mondadori Yönetim Binası veya Torino’da konumlanan Fata and Cartiere Burgo yapısı gibi özellikle İtalya’da gerçekleştirdiği işlerine yoğunlaşan sergiye, eskizler, çizimler, maketlerin yanısıra videolar eşlik ediyor.


Metropolitan Cathedral of Nossa Senhora Aparecida (Cathedral de Brasilia) 1959-1970

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) adına UIA Dünya Mimarlık Kongresi’nde bulunan Birgül Yavuz’un sergi izlenimleri ise şöyle:“Sergi, Niemeyer’in uzun kariyerinin birçok işini kapsıyor ve genel anlamda yoğun kurgulanmış. Ancak işlerin kopuk zaman aralıklarıyla bir araya getirildiği söylenebilir. Sergi mükemmellikten uzak olmasına rağmen, yine de derli toplu bir izleğe sahip. Kronolojik bir kurguya sahip olan sergide, Niemeyer’in kariyerindeki 5 önemli dönem vurgulanıyor; mimarın önem verdiği çeşitli temaları yansıtıyor: Özgürlük, formun organik bütünlüğü, modern Brezilya mimarlığı, diktatörlük yıllarının sosyal sorumluluğu...

Orijinal çizimlerine ait özel bir yer ayrılan sergide, ayrıca mimarın eskizlerinin bir kısmı da yer alıyordu. Fakat mekansal kurgu, bazı özel mobilyaların da daha iyi sergilenebilir olduğunu düşündürdü.


Müze, Brazil, 2001

Ayrıca, aynı salonda santralistanbul’un da bir sergisi olması beklenirken iptal olduğunu öğrendik.”

Torino Politeknik Üniversitesi ve San Paolo Tomie Ohtake Enstitüsü desteğiyle gerçekleştirilen sergi, 30 Eylül’e kadar izlenebilecek.


http://www.yapi.com.tr/haberler/oscar-niemeyer-bir-yuzyil-sergisi_95802.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!