Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Torino '08: "Mimarlığı Aktarmak", Ama Nasıl?
UIA’nın üç yılda bir düzenlediği Dünya Mimarlık Kongreleri’nin yirmi üçüncüsü, 2005 yılında İstanbul’da yapılan kongrenin ardından İtalya’nın Torino kentinde gerçekleşti. 2002 yılında düzenlenen UIA Berlin Kongresi’nde 23. Dünya Mimarlık Kongresi’ne “Mimarlığı Aktarmak” (Transmitting Architecture) temasıyla ev sahipliği yapmak üzere seçilen Torino’nun UIA sınavı başarıyla tamamlandı.

29 Haziran-3 Temmuz 2008 tarihleri arasında düzenlenen kongre programı süresince, “Kültür”, “Demokrasi” ve “Umut” başlıkları altında çok sayıda oturumun gerçekleştirildi. Kongrede, mimarlığın toplumsal sorumluluğu, tarihsel süreçlerde kazandığı değerler ve gelecek perspektifi, toplumun yapılı çevrenin oluşumuna katılımı gibi konularda sunuşlar ve tartışmalar yapıldı. Kongre ile bağlantılı olarak pek çok sergi ve etkinlik de izlenebildi.

Kongrenin ardından 4-7 Temmuz 2008 tarihleri arasında düzenlenen UIA Genel Kurulu’nda ise UIA’nın yeni döneminde görev alacak yöneticilerin belirleneceği seçimler yapıldı, bunun yanısıra son üç yıllık dönemde gündemde olan mesleğe ilişkin çeşitli konularda değerlendirmeler yapılarak kararlar alındı. 1990-96 ve 2002-08 yılları arasında UIA Konseyi’nde II. Bölge üyeleri arasında yer alan Mimarlar Odası, yeni dönemde de bu görevi sürdürmeye aday oldu.

Kongre Teması

“Mimarlığı Aktarmak” teması, mimarlığın ürettiği anlamlar ve toplumsal sorumlulukları açısından hem bir aktarma aracı hem de aktarılan bir değer olması tespitinden hareketle, mimarlık mesleğinin günlük yaşamda ilişkilendiği tüm farklı yönleri ortaya çıkararak, mimarlığın hem kendi içinde hem de meslek dışı alanlarda tartışılmasını sağlamak olarak açıklanıyor. 23. Dünya Mimarlık Kongresi doğal kaynaklardaki şiddetli azalma, sürdürülebilir kalkınma, kentlere toplu göçler, entegrasyon ve birlikte yaşama, güvenlik gibi içinde bulunduğumuz binyılın büyük sorunlarını mimarlığın nasıl aktarabileceği ve bu sorunların çözümünde nasıl bir araç olarak kullanılabileceği konusunda düşünmek için bir fırsat yaratmayı amaçladı.

Kongre “Mimarlığı Aktarmak” teması altında "Mimarlık herkes içindir" mesajını verdi.

 

Kongre Takvimi:

Kongrenin her bir günü Mimarlığı Aktarmak temasının altında Kongre Bilim Komitesi tarafından belirlenen “Kültür”, “Demokrasi” ve “Umut” temalarının farklı açılardan yorumlanmasına odaklandı. Mimarlığı Aktarmak teması, mimarlık mesleği dışından katılımcılarla birlikte geniş bir kitleyle beraber bir tartışma sunmayı amaçladı.

Programda mimarlar, konuşmacılar ve dünya çapında farklı disiplinlerden uzmanların katılacağı çeşitli tartışma oturumları (Talks) yer aldı. Bu oturumlara ek olarak, bildiri sunmak isteyen katılımcıların yer alacağı Ana Oturumlar (Main Session) ve Uzmanlık Oturumları (Specialist Sessions) ise her gün için belirlenen temalarda derinlemesine inceleme olanağı yarattı. Kongrede aynı zamanda Magisterial Lecture başlığı altında her gün mimarlık dünyasının dünyaca tanınmış isimlerinin sunumları izlendi.

Kongre programı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.


Kongre Mekanı: Lingotto

Kongre’nin ana mekanı olarak seçilen ve Torino’nun 20.yüzyıl sembolü olan Lingotto, 1920’lerde mühendis Metté Trucco tarafından 246.000 m²’lik bir Fiat fabrikası olarak tasarlanmış ve İtalya’nın ilk betonarme yapısı ve modern teknolojinin mimarlıkta en kuvvetli ifadelerinden birini oluşturmuş. 1980’li yıllarda üretimin rasyonelleşmesiyle birlikte fabrikanın kapanmasının ardından 1990’larda Renzo Piano tarafından yenilenmiş olan yapı şu anda Olimpiyat Köyü’nün yakınında çok amaçlı merkez olarak kullanılıyor. Lingotto, endüstri mirasının yenilerek kullanılması ve kentsel yeniden canlandırma açısından ilginç bir örnek olarak görülüyor.

 

Kongre alanının haritasına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

 


http://www.yapi.com.tr/haberler/torino-08-mimarligi-aktarmak-ama-nasil_95799.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!