Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ozon Dostu Pakpen

Pakpen, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ile beraber yürüttüğü HCFC ‘Umbrella’ projesini tamamladı. Üretimde ozon etkisinin azaltılmasını amaçlayan projeye Türkiye’deki beşi XPS üreticilerinden olmak üzere toplam dokuz firma katıldı ve 2 bin 772 ton gaz proses dışı bırakıldı.

yapi.com.tr
Ozon Dostu Pakpen

Çevre, kapasite geliştirme ve üretken faaliyetler yoluyla yoksulluğun azaltılması konularında projeler geliştiren Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) tarafından yürütülen Umbrella projesine katılan Pakpen, çevreye duyarlılığının da sürdürülebilir olduğunu gösterdi. Umbrella projesi kapsamında gaz dönüşümünü gerçekleştirebilmek için gerekli tüm makine-teçhizat yatırımları ve Ar-Ge çalışmalarını hayata geçiren Pakpen, PakBoard XPS Plaka üretiminde EN 13164 standart testlerini de başarıyla tamamladı. 2,4 milyon dolar bütçesi olan projenin yüzde 45’i UNİDO tarafından karşılandı. Dokuz firmanın yer aldığı projede Pakpen, 30 ay gibi kısa bir sürede sonuca ulaşan ilk firma oldu.

Çevre dostu teknolojilerin yaygınlaşmasını ve bu alanda gerekli kapasitenin oluşturulmasını hedefleyen UNIDO Çevre Programı kapsamında, ozon etkisi olan HCFC 141b, HCFC 142-b ve HCFC-22 gazlarının yerine, ozon etkisi olmayan HFC 152a, DME, CO₂, gazları ve ethanol kombinasyonları kullanılması sağlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ozon-dostu-pakpen_107456.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!