Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Peyniriyle Anılan Köye Santral Tehdidi

Termik santralin yapılmak istendiği köydeki Dokuzhöyük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 50 yıldır köylünün beslediği ineklerin sütünden peynir yapıp satıyor.

yapi.com.tr
Peyniriyle Anılan Köye Santral Tehdidi

Kırklareli’nde Tekkeşeyhler ve Dokuzhöyük mevkiinde tarım alanlarına kurulmak istenen termik santral 2 yıl sonra tekrar gündemde. Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan köylüler 2018’de projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) bilgilendirmesi toplantısını yaptırmamıştı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; projenin ÇED raporu geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu. Bakanlık projenin inceleme ve değerlendirme sürecinin başladığını duyurdu. ÇED raporunda termik santral sahası, atık düzenli depolama sahası ve kül stok alanında oluşan proje sahasının toplam alanının 50 hektar olduğu belirtildi.

Bu alanın 41.7 hektarlık kısmı tarım alanı, 8.3 hektarlık kısmı ise Hazine arazisi. Raporda termik santral sahası ve kömür stok alanının tamamı tarım arazilerinden, atık düzenli depolama sahası ise tarım ve Hazine arazilerinden oluşmuş.

Raporda 2 yıl önceki toplantıya ilişkin “Toplantının gerçekleştirileceği İnece Çok Amaçlı Düğün Salonu’nda toplantı saatinde hazır bulunulmuş ancak yöre halkının bilgilendirilmek istememesi üzerine Halkın Katılımı Toplantısı gerçekleştirilememiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Yapılmak istenen söz konusu toplantı öncesi konuşan köylüler termik santral istemediklerini haykırarak “Biz tarım ve hayvancılıkla geçiniyoruz. Santral yapılırsa burada hayat biter. Termik santral değil salça fabrikası yapsınlar.” ifadelerini kullanmıştı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/peyniriyle-anilan-koye-santral-tehdidi_181605.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!