Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Adana’da Termik Santrale Tepkiler Büyüyor

Adana’daki Hunutlu Termik Santrali inşaatının durdurulması için kampanya başlatan 17 kurum, yetkililere seslendi: “Kent bir santral daha kaldıramaz.”

yapi.com.tr
Adana’da Termik Santrale Tepkiler Büyüyor

Çevre örgütleri ve meslek odaları Adana’nın Yumurtalık ilçesi Sugözü Kumsalı’na yapılan, ithal kömürle çalışacak Hunutlu Termik Santrali inşaatının bir an önce durdurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

BirGün’den Buse İlkin Yerli’nin haberine göre; Adana’nın ve İskenderun Körfezi’nin bir termik santral daha kaldıramayacağını belirten kurumlar, bölgede kümülatif hava kirliliği modellemesi yapılmadan inşaata başlandığını ifade etti. ‘Adana’ya Temiz Hava’ kampanyasını başlatan 17 kurum, Çin merkezli Şanghay Elektrik tarafından Adana’ya kurulan termik santralin ÇED raporunda ölçülen hava kirliliği verilerinin ulusal limit değerleri karşılamadığına, santralin ÇED olumlu kararının da bu sebeple geçerli olmadığına dikkat çekti.

Çevre Mühendisleri Odası’nın yayımladığı Hava Kirliliği Raporu’na göre, Adana 2019 boyunca 236 gün, yani yılın yüzde 65’inde kirli hava soludu. Aynı yıl Adana’nın hava kirleticilerinin Türkiye’de belirlenmiş ulusal kirlilik limitlerinin iki, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği limitlerin dört katı üzerinde olduğu belirlendi.

 

 

Sağlık ve Çevre Birliği (HEAL) Türkiye Danışmanı Funda Gacal, “Hava kirliliği Adana’da halihazırda ciddi bir sağlık problemi. Bunun yanında santralin yapılacağı bölgede havanın güncel limitleri aşacak kadar kirli olduğunu ve insan sağlığı üzerine kapsamlı bir değerlendirme yapılmadığını görüyoruz. Güncel olmayan bu ÇED raporu iptal edilmeli, Sağlık Etki Değerlendirmesi yöntemi uygulanmaya başlanmalıdır.” dedi.

17 kuruluş destek verdi
change.org üzerinden başlatılan imza kampanyasına destek veren kuruluşlar şu şekilde: Adana Çevre ve Tüketici Koruma Derneği, Adana Tabip Odası, Adana Ziraat Mühendisleri Odası, Antakya Çevre Koruma Derneği, Avrupa İklim Eylem Ağı, Europe, Doğu Akdeniz Çevre Platformu, Ekosfer Derneği, Erzin Çevre ve Tarihi Varlıkları Koruma Derneği, Erzin Yeşilkent Sulama Kooperatifi, Sağlık ve Çevre Birliği, İskenderun Çevre Koruma Derneği, Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği, Tarsus Çevre Koruma Kültür ve Sanat Merkezi, TEMA Vakfı, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Yuva Derneği, 350.org.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/adanada-termik-santrale-tepkiler-buyuyor_180247.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!