Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Restore Ediliyor

Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yer alan Kaşgar'ın güneybatısında Opal kasabasına bağlı Hazreti Molla köyündeki Kaşgarlı Mahmud Türbesi restore ediliyor.

yapi.com.tr
Restore Ediliyor

DHA'nın haberine göre, Kaşgarlı Mahmud'un türbesinin bulunduğu alan, tarihi İpek Yolu'nun yeniden inşa edilmesi projesi kapsamında önemli geçiş noktalarından biri. Bu nedenle Çin hükümeti ve yerel hükümetin çabalarıyla bölge, İpek Yolu üzerindeki önemli kültürel ve tarihi bir turistik merkez haline getirilecek. Buna göre Opal kasabasında altyapı tesisleri inşa edilerek, çevre koruma çalışmaları yapılacak. Bu kapsamda bu yıl içinde başlayan Kaşgarlı Mahmud'un türbesindeki restorasyonun, Ağustos 2016'da tamamlanması planlanıyor.

12'nci Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın en önemli projelerinden biri olan söz konusu restorasyon ile bölgenin kültürel ve tarihi bir turistik merkezi haline getirilmesi için Çin hükümetinin yaptığı yatırım 8 milyon TL civarı.

Bir zamanlar İpek Yolu'nun önemli bir noktası olan Kaşgar'da 2 bin yıl önceden kalan çarşı bulunuyor. Şu anda, Kaşgar'ın doğu Kapısında yer alan halı, demir, marangoz, seramik gibi alışverişler yapmak mümkünken, bu bölgenin de restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Eski şehir, tarihi surlar ve çevresinde altyapı tesisleri ve restorasyon çalışmaları Çin için önem taşıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/restore-ediliyor_140837.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!