Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

GSÜ'de Restorasyon Yılan Hikayesine Döndü

Galatasaray Üniversitesi restorasyon projesinin başına atanan mimar Sinan Genim geçtiğimiz hafta beklenmedik biçimde istifasını sundu.

yapi.com.tr
GSÜ'de Restorasyon Yılan Hikayesine Döndü

22 Ocak 2013'te Galatasaray Üniversitesi Saray Binası'nda gerçekleşen yangının ardından tarihi yapı kullanılamaz durma gelmiş, üzerinden geçen iki yıl içindeyse enkaz tam anlamıyla çürümeye bırakılmıştı. Yangını ayakta atlatan iskeleti korumaya yönelik hiçbir adım atılmamasında bilinçli bir seçim olduğu konusunda paylaşılan yargı kendisini yangının ikinci yıldönümünde gerçekleştirilen eylemde ve başlatılan #gsüyükoru çalışmasında dışavurmuştu.

Yangın sonrasında rektörlüğün bütün sorumluluğu Galatasaray Eğitim Vakfı'na (GEV) devretmesiyle GEV Başkanı İnan Kıraç'ın yaptığı ilk iş, oluşturulmuş Danışma Kurulu'na son vermek ve projenin başına Sinan Genim'i atamak olmuştu. Sol Portal'in haberine göre, sicilinde tartışmalı kentsel dönüşüm projeleri ve 2009 seçimlerinde AKP'den Kadıköy belediye başkan adaylığı bulunan Genim'in Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na sunduğu betonarme projeler iki yıl boyunca geri çevrilince gözler bu mimarın üzerine çevrilmişti.

22 Ocak 2015'te gerçekleştirilen eylemde “rantsal dönüşümcüleri GSÜ'de istemiyoruz. AKP'nin taşeronu Sinan Genim'i Kovala!" pankartı çevresinde toplanılmış, gsuyukoru.com adresi üzerinden “tartışmalı biri olduğu su götürmez olan Sinan Genim'in projeden elini çekmesi” için imza kampanyası başlatılmıştı.

Geçtiğimiz hafta okul kamuoyuna duyurulan bir mektupla birlikte süreçle ilgili önemli gelişmeler öğrenilmiş oldu:

“Değerli Galatasaraylılar,

İstanbul III No.lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile yaptığımız toplantılarda belirlenen ilke kararlarına ilişkin olarak 8 Haziran 2015 günü Sayın Rektör ve yardımcılarının da katılımıyla, anılan Kurul'da nihai bir istişare toplantısı yapılmıştı.

O toplantıda varılan mutabakata göre, projeler üzerinde bazı son düzenlemeler yapılarak Kurul’a sunulması ve böylece restorasyon projesinin iki gün önce (16 Haziran 2015 günü) Kurul’un binamız için yapacağı özel gündemli toplantıda onaylanması bekleniyordu.

Projeler için Galatasaray Eğitim Vakfı tarafından görevlendirilmiş olan mimar Sinan Genim, onaya  birkaç gün kala anlaşılmaz acı bir sürprizle, Kurul'a, revize projeler yerine noter kanalıyla -projenin geleceğini de kilitleyecek bir metinle- istifasını göndermiş. Sözün bittiği yerdeyiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/gsude-restorasyon-yilan-hikayesine-dondu_132254.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!