Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Nusretiye Camisi'nde Restorasyon Çalışmaları Hızlandı

II. Mahmut tarafından Krikor Balyan'a inşa ettirilen ve 1826'da hizmete açılan Nusretiye Camisi'nde restorasyon çalışmaları hızlandı.

yapi.com.tr/AA
Nusretiye Camisi'nde Restorasyon Çalışmaları Hızlandı

II. Mahmut tarafından Krikor Balyan'a inşa ettirilen ve 1826'da hizmete açılan Nusretiye Camisi'nin şadırvan, muvakkithane ve sebili üzerine 1950'li yıllarda yapılan çimento harçlı çatı örtüleri kurul kararı doğrultusunda sökülürken, olası bir depremde ciddi zarar göreceği tespit edilen camiyi güçlendirme çalışmaları devam ediyor.

Vakıflar Genel Müdür Adnan Ertem, yaptığı açıklamada, İstanbul'un en ince minarelerine sahip Nusretiye Camisi'nin restorasyonunun, bilim kurulları eşliğinde yapıldığını söyledi.

Dışarıdan bakıldığında muazzam, eksikliği ve sıkıntısı olmayan bir yapı olarak görünen Nusretiye Camisi'ni başlangıçta restorasyon programına almayı düşünmediklerini ifade eden Ertem, "Restorasyon programına alınca gördük ki yapının duvarları bağdadi ve tamamen çürümüş. Sadece taşıyıcı kolonlar üzerinde duruyordu yapı. Bunu ancak sıva rastası yaparak görebildik. Sıvayı söktük ve bunu gördük. Bundan sonra restorasyon bambaşka bir yöne gitti. Yeniden proje yapmak gerekti. Nusretiye Camisi'nde ilk çıktığımız ihale bütçesinin yeterli olmadığını gördüğümüz ve bambaşka bir şeyle karşılaştığımız için yeniden ihale ettik" diye konuştu.

Ertem, restorasyon kapsamında, caminin dış cephesinde yüzey temizliği ve koruma çalışmalarının yapıldığını, iki minarenin de birinci şerefe seviyesine kadar söküldüğünü, minarelerden birinin de tamamlandığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nusretiye-camisinde-restorasyon-calismalari-hizlandi_132202.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!