Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bu Sarayın Restorasyon Masrafı 150 Milyon Sterlin

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in ikamet ettiği Buckingham Sarayı'nın restorasyonunun 150 milyon sterline, yani yaklaşık 630 milyon TL'ye mâl olacağı belirtildi.

yapi.com.tr
Bu Sarayın Restorasyon Masrafı 150 Milyon Sterlin

İngiltere basınının Kraliyet'e yakın kaynaklara dayandırdığı haberlerde, tüm restorasyon projesinin 10 yılı alabileceği de ifade ediliyor. Restorasyon sırasında çok sayıda taş blok yerinden kaldırılacak ve Saray'ın eskimiş su - elektrik tesisatları da tümüyle yenilenecek.

Buckingham Sarayı en son 1952'de kapsamlı bir restorasyondan geçmişti. Kraliçe II. Elizabeth'in restorasyonun önemli bir kısmı boyunca Kraliyet ailesine ait başka mülklerde ikamet etmek durumunda kalacağı da belirtiliyor.

Independent gazetesi, restorasyon maliyetinin Kraliyet için oluşturulmuş bir fondan karşılacağını belirtse de "Projenin yüksek maliyeti nedeniyle ilave finansmana gerek duyulabileceği belirtiliyor" dedi.

İskoçya'dan ödenek resti

Times gazetesinde yer alan bir diğer haberde ise "İskoçya Kraliçe'nin ödeneğini kesiyor" deniyor. Nicola Sturgeon liderliğindeki İskoç Ulusal Partisi'nin, Başbakan David Cameron verilen yetki devri sözlerini yerine getirene kadar Kraliyet bütçesine ödemeleri durdurma kararı aldığı ifade ediliyor.

İskoçya, Kraliyet bütçesine yıllık 2 milyon sterlin, yani yaklaşık 8,4 milyon TL katkı yapıyor. Toplam Kraliyet bütçesi ise 40 milyon sterlin düzeyinde.

Times gazetesine konuşan bir Kraliyet yetkilisi ise "Ödeneğin kesilmesi Kraliçe'nin İskoçya'ya yönelik tutumunda bir değişikliğe yol açmaz. Kaliçe İskçya'Nın da Kraliçesi olmaya devam edecek" diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-sarayin-restorasyon-masrafi-150-milyon-sterlin_132165.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!