Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Roma Antik Tiyatrosu’nda ‘Restorasyon’ Komedisi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Roma Antik Tiyatrosu’nun restorasyonunda gül kurusu taşlar yerine beyaz mermer kullandı. Kültür Bakanlığı arkeologlarının itirazları üzerine tiyatrodaki çalışmalar durdu.

yapi.com.tr
Roma Antik Tiyatrosu’nda ‘Restorasyon’ Komedisi

Tarihi eserlerin restorasyonunda yaşanan hatalara bir yenisi daha eklendi. Bu kez adres; Hacı Bayram-ı Veli Camii ile Ankara Kalesi arasında kalan antik Roma tiyatrosu. Zaman Gazetesi'nin haberine göre, Milat’tan sonra 1. ve 2. yüzyıl arasında inşa edilen tiyatronun restorasyonu arkeologları kızdırdı. Nedeni ise Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Ulus semtinde gül kurusu rengindeki taşlardan yapılma 2 bin yıllık antik Roma tiyatrosunun restorasyonunda beyaz renkli mermerler kullanması. Kültür ve Turizm Bakanlığı arkeologları, bu uygulamaya itiraz etti, tiyatrodaki restorasyon çalışmaları durduruldu.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi arkeologları, birinci derece sit alanında yaptıkları kazı çalışmasıyla antik tiyatroyu ortaya çıkardı. Tiyatroyu turizme kazandırmayı planlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, kalıntılar üzerine sonradan inşa edilen yapıları 2009’da yıktırdı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında bölgeyi konser alanı yapmak istedi. Bakanlık ile protokol imzalayarak, restorasyonu üstlendi. Antik Roma tiyatrosunda özgün yapıları korumayı vaat eden belediye, 7 Temmuz 2013 tarihinde Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayladığı rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri doğrultusunda çalışmaya başladı. Tiyatroda zamanla yok olmuş oturma alanlarının ilk iki sırası için özgün formun kullanılacağını ifade eden belediye, sonraki sıraları ise çelik ağ kutularıyla tamamlamayı planlıyordu. Bu kutuların üzeri, sudan etkilenmeyen kompozit ahşap döşeme ile kaplanacaktı. Belediye, restorasyon sırasında tiyatronun ilk üç oturma sırasını mermerden yaptı. Diğer taşlar gül kurusu rengindeyken, oturma sıralarının beyaz mermerle yapılması tepki çekti. Bu çarpıklığı gören bakanlık arkeologları itiraz etti. Belediyenin yürüttüğü çalışmaların uzun süredir durduğu ve hiçbir çalışma yapılmadığı gözlendi. Belediye ile bakanlık arasındaki 3 yıllık protokolün sona erdiği belirtildi. Protokolün yenilenip yenilenmeyeceği, mermer oturma sıralarının sökülüp sökülmeyeceği ise henüz netlik kazanmadı.

Restorasyon çalışmaları duran ve kaderine terk edilen antik Roma tiyatrosu, bugünlerde uyuşturucu madde bağımlıları, evsizler ve sokak hayvanlarının mekânı durumunda. Tarihi mekân, içki şişeleri ve yiyecek içecek atıkları ile dolu. Başıboş köpekler, bölgeye atılmış, yatak, yorgan döşek gibi malzemeleri yuva olarak kullanıyor. Çevrede bulunan vatandaşlar, geceleri orayı mesken tutan uyuşturucu çeteleri nedeniyle yakınında yürümekte bile zorlandıklarını söylüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/roma-antik-tiyatrosunda-restorasyon-komedisi_125238.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!