Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Zikzak’lı Restorasyon

Ürgüp’te eşine az rastlanır bir ‘restorasyon’ yapıldı. Aslına uygun olmayan yol inşa edilirken kayalardan saçılan kanserojen maddeler halkı isyan ettirdi.

yapi.com.tr
‘Zikzak’lı Restorasyon

Milliyet'ten Arif Balkan'ın haberine göre, her yıl binlerce turisti ağırlayan Nevşehir Ürgüp’ün eski taş evleriyle geleneksek dokusunu koruyan Kayakapı Mahallesi’nde geçen yıllarda başlayan restorasyon çalışmalarında aslına uygun olmayan şekilde zikzak bir yol yapıldı. Bir otel grubuna kiralanan mahallenin 1968 yılında açık hava müzesi yapılması kararlaştırıldı. Ancak müze yapılması için mahallenin boşaltılması gerekiyordu.

Kanser riski

1984 yılına gelindiğinde ise afet evleri yapılarak bölgede yaşayan vatandaşlar oradan çıkartıldı. 1999 yılında bölge, 1. derecede kentsel sit ilan edildi. Bölge daha sonra kamulaştırmaya açıldı ancak süreç sona ermeden belediye bölgeyi tek bir firmaya ihale etti. Yaklaşık 400 parsellik alanın 221 parseli kamulaştırmaya açıldı.

ÇEKÜL Ürgüp temsilcisi Mustafa Kaya, bölgede restorasyon çalışmalarının ardından yapılan zikzak yolun alt kısmında mülk sahiplerinin de olduğunu belirterek, “Burası bir otel firmasına tahsis edildi. Bu alanda kayalar oyuluyor, artık kayalar mahalleye saçılıyor. Bu kayalar Nevşehir’e has tüf kayaları. Şehrin içinde ve yüksekte olduğu için erionit minerali taşıyor. Yiyeceklere bulaştığı takdirde akciğer zarı, kolon ve mide kanserlerine neden oluyor. Rüzgarlı havalarda bütün şehre dağılıyor” dedi. Kaya, bölgeye ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Türkiye’nin en lüksü

Kayakapı’daki otel dünyanın en büyük seyahat değerlendirme sitesi TripAdvisor tarafından 8 dalda ödül kazandı. Türkiye’den “Dünya’nın En İyi Otelleri” kategorisinde ödül kazanan tek tesis olan otel, Türkiye’nin de en lüks oteli.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zikzakli-restorasyon_128343.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!