Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Portakal Hafız Konağı Restore Ediliyor

Portakal Hafız Konağı’nın kente yeniden kazandırılması için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ihaleye çıktı.

yapi.com.tr
Tarihi Portakal Hafız Konağı Restore Ediliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin tarihi mirası İzmit Portakal Hafız Konağı’nın rekonstrüksiyonu için ihale yapıldı. Aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek rekonstrüksiyon çalışmaları yapılacak Portakal Hafız Konağı, kentin tarihi dokusuna yönelik birçok çalışmayla kente kazandırılan tarihi yapılar arasındaki yerini alacak.

Atatürk'ün kaldığı konak

19. yüzyıl Türk konut mimarisinin birçok özelliğini taşıyan yapı, ahşap karkas üzeri bağdadi yapım tekniğinde inşa edilmiş. Zemin ve iki normal kattan oluşan tarihi yapının zemin kat kuzey cephesinde moloz taş duvar dikkat çekiyor. İç sofalı bir plan düzenlemesine sahip olan konak, ortada sofa, sofanın etrafında da odalardan oluşuyor. Fransız gazeteci-yazar Claude Farrare, Mustafa Kemal ile 1922 yılında Portakal Hafız Konağı'nda görüşmüş.

Aslına uygun yapılacak

Tarihi yapının Kocaeli’ye kazandırılması amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon projeleri hazırlanan tarihi yapının yine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce rekonstrüksiyon projeleri hazırlatıldı ve projeler Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca onaylandı. Rekonstrüksiyon uygulama ihalesi yapılan tarihi konak, proje kapsamında gerek malzeme gerekse yapım tekniğiyle aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek ve Portakal Hafız Konağı eski görkemli günlerine kavuşacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-portakal-hafiz-konagi-restore-ediliyor_130314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!