Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Rüzgar Santrali Yatırımlarında Riskleri Azaltmak''

Deloitte Enerji ve Doğal Kaynaklardan Sorumlu Ortak Sibel Çetinkaya, rüzgar santralleri konusunda devletin hedeflerini gerçekleştirebilmesi için bazı yatırımlar yapması gerektiğini belirterek, ''Sadece yatırımcıların yatırım yapması yeterli değil'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Rüzgar Santrali Yatırımlarında Riskleri Azaltmak''

Deloitte Enerji ve Doğal Kaynaklardan Sorumlu Ortak Sibel Çetinkaya, Deloitte, 3E ve ELC işbirliğiyle, Ritz Carlton'da düzenlenen ''Rüzgar Santrali Yatırımlarında Riskleri Azaltmak'' konulu toplantıda AA muhabirine yaptığı açıklamada, enerjide yatırımlara ilişkin uzun yıllardır hizmet verdiklerini anımsatarak, bu işin ekonomisi ve riskine yönelik konsantrasyonunun kendilerinin yetkinlikleriyle uyuştuğunu anlattı.

Türkiye'de yenilenebilir yatırımların artarak devam ettiğini belirten Çetinkaya, ancak bu konudaki yatırımların hala yeterli seviyede olmadığının altını çizdi.

Bu yatırımların kendi içindeki dinamiklerini dikkate alarak, teknik konulara cevap verebilecek ekiple ve iş ortaklarıyla hizmet vermeyi amaçladıklarını aktaran Çetinkaya, sürdürebilirliğin de önemli olduğunu ifade etti.

Çetinkaya, Deloitte'nin sürdürülebilirlik konusunda önde giden firma olmayı istediğini dile getirerek, sürdürebilirliği geniş kapsamlı şekilde ele aldıklarını söyledi.

''Enerjiyi daha verimli kullanmak zorundayız. Mümkün olduğu kadar kendi kaynaklarımızı kullanarak enerji üretmeliyiz. Bu anlamda da tüm endüstrileri içerecek şekilde içimizde kapasite geliştiriyoruz'' diye konuşan Çetinkaya, kendilerinin globalde de sürdürebilirliğe yönelik çok ciddi bir kapasitelerinin olduğunu anlattı.

Çetinkaya, sürdürebilirlik için çeşitli uluslararası etkinliklerde bulunduklarını, yenilebilir yatırımları Türkiye'de artırılması gerektiğinin altını çizdi.

Sibel Çetinkaya konuşmasına şöyle devam etti:

''Türkiye bu kadar güneş ülkesi olmasına rağmen yenilebilir yatırımlar yavaş yapılmış durumda. 'Her şey yenilenebilirden sağlanır' da diyemiyoruz çünkü Türkiye'de çok ciddi bir talep var. Bu talebi karşılamak için sadece güneş, rüzgar veya hidroelektrik santrallerle bunu sağlamamız çok mümkün değil. Belirli ölçüde kömür, gaz, nükleer gibi santrallere de ihtiyacımız var. Elimizdeki doğal kaynakları maksimumda kullanmak bundan 50-100 yıl sonrası için önemli konular. Biz de buna katkı sağlamayı çalışıyoruz.''

Rüzgar yatırımların artarak devam ettiğine dikkati çeken Çetinkaya, ''Türkiye yüzdesel olarak rüzgardaki yatırımını en çok artıran ülkelerden bir tanesi ancak mutlak değer olarak baktığımızda hala çok düşük bir kurulu güçten bahsediyoruz'' şeklinde konuştu.

Diğer yenilebilirler yatırımların hala fizible bulunmamasından dolayı yavaş ilerlediğini dile getiren Çetinkaya, bu yüzden devletin verdiği garantili fiyatın yeterli olup olmadığı tartışmalarının bulunduğunu anımsattı.

Çetinkaya, rüzgar yatırımına yüksek bir ilgi olduğuna işaret ederek, burada kendilerinin endişesinin gerçek anlamda fizibilitesi yapılmadan ''Benim de rüzgar projem olsun, sonra bunu satarım'' mantığıyla girilen yatırımların olduğunu, bu konuda yatırımcı açısından çok ciddi sıkıntıların olduğunu anlattı.

Rüzgar üretiminde altyapı anlamında belirli ölçüde hazır olunduğunu dile getiren Çetinkaya, bunun dışında daha yüksek üretimler için yatırımların yapılması gerektiğini kaydetti.

Rüzgar üretiminin tamamen rüzgara bağlı olduğunu anımsatan Çetinkaya, dolayısıyla frekansın hep aynı noktada tutulması ve ihtiyacı karşılamak gerektiğini belirtti.

Çetinkaya sözlerine şu şekilde devam etti:

''Rüzgar üretiminde iletim tarafında çeşitli yatırımların yapılması ve piyasanın rüzgardan üretimi kontrol edebiliyor olması gerekiyor. Devletinde hedeflerini gerçekleştirebilmesi için bazı yatırımlar yapması gerekiyor. Sadece yatırımcıların yatırım yapması yeterli değil. 2012'ye baktığımızda başlayan bir çok rüzgar projesi var. Bunlar gerçekleşmeye devam ediyor olacak. Ancak istediğimiz hızda olabilmesi için yerli katkı konusunun bir parça daha çözülmesi lazım. Yatırımların operasyona geçtiğinde sıkıntı çekme olasılığı var çünkü katkı payları yüksek olan projeler var. Hem banka finansmanında hem de ticarette zorlanma riskleri var.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/ruzgar-santrali-yatirimlarinda-riskleri-azaltmak_91082.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!