Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Otele Yol Açmak için Ağaç Katliamı Yapıldı

Antalya'nın Demre ilçesinde inşa edilen otele yol açmak için yüzlerce fıstık çamı söküldü. Halihazırda bulunan bir yol olmasına rağmen yeni bir yol açmak için yapılan ağaç kıyımı tepki çekiyor.

yapi.com.tr
Otele Yol Açmak için Ağaç Katliamı Yapıldı

Sol Gazetesi'nin haberine göre, Antalya'nın Demre ilçesinde Sülüklü kumsalında inşa edilen otele yol açmak için yüzlerce fıstık çamı sökülerek yok edildi. Yol için açılan kumul araziden çıkan kumların ise kimi müteahhitlere seçim yatırımı olarak hediye edildiği, bir kısmının da satıldığı iddia ediliyor. Sülüklü kumsalında inşa edilen otele ulaşmak için halihazırda bir yolun bulunurken yüzlerce ağaca kıyılarak yeni bir yol yapılması bölgede yaşayan yurttaşların tepkilerine neden oldu.

Ekonomisinin büyük bölümü tarıma bağlı olan Demre, son yıllarda turizm alanında da adından söz ettirmek istiyor. Noel Baba Müzesi ve Myra antik kenti gibi turistik değerleri barındıran ilçenin sahilinde yer alan Sülüklü kumsalı ise caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olarak biliniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, koruma altında bulunan Sülüklü bölgesinin bir bölümünü 49 yıllığına otel yapımı için tahsis etti.

Tahsislerden birinin inşaatı ise geçtiğimiz yıl sonunda başladı. Kumul alanın üzerinde yükselen otel inşaatı tepkilere neden olmuştu. 2014 turizm sezonuna yetişmesi planlanan otele ulaşımın sağlanabilmesi için kumsala yeni bir yol açılması ve yüzlerce fıstık çamının yok edilmesi ise tepkileri arttırdı. Sülüklü kumsalına ulaşmak için halihazırda bir yol bulunurken, oteller için tahsis edilen alanda açılan yeni yoldan çıkarılan kumların ise ilçedeki kimi müteahhitlere ve inşaat sahibine seçim yatırımı olarak verildiği, bir kısmının da satıldığı iddia ediliyor.

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz yetkililer, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın bilgisi ve denetimi dahilinde kesilen fıstık çamlarının, otel inşa eden firma tarafından ihaleyle satın alındığını belirtirken, yol açmak için alandan çıkarılan kumların müteahhitlere verildiği yönündeki iddialar hakkında ise bilgi sahibi olmadıklarını söylüyor.

Kumul alandaki rüzgar erozyonunu önlemek amacıyla 1950'li yıllarda devlet eliyle dikilen fıstık çamlarının bir kısmı yaklaşık 60 yaşında. Dördü endemik 100'den fazla bitki türünü barındıran Demre kıyı kumulları, yanlış arazi kullanımı yüzünde son 35 yılda 102 hektardan 24 hektara düştü. Türkiye'nin önemli kumul uzmanlarından biri olan Prof. Dr. Turhan Uslu'nun verdiği bilgilere göre alandaki dört kum tepesi insan eliyle yok edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/otele-yol-acmak-icin-agac-katliami-yapildi_118197.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!