Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Seçim Sona Erdi, İnşaatçının Umudu Arttı!

Yerel seçimlerin sonuçlanmasının ardından inşaat sektörü rahat bir nefes aldı. Seçimler öncesinde beklemede kalan konut geliştiricileri ve yatırımcılar kaldıkları yerden inşaat çalışmalarına hızla başladı.

yapi.com.tr
Seçim Sona Erdi, İnşaatçının Umudu Arttı!

Milliyet'ten Yavuz Karaman'ın haberine göre, proje lansmanlarının bu dönemde devam edeceğini belirten sektör temsilcileri, seçimlerin sonuçlanmasıyla birlikte satışların tekrar eski haline geleceğini belirtti. Piyasa, bir yandan da ağustosta yapılacak Cumhurbaşkanlığı şeçimleriyle birlikte tekrar bir durgunluk yaşanması konusunda tedirginlik yaşıyor.

Yatırımcıların alım kararı artacak

Süleyman Çetinsaya / Artaş Yönetim Kurulu Başkanı

“Seçimlerle ilgili piyasada endişeler her zaman olur ama artık seçimi geride bıraktık. Bundan sonraki süreçte piyasa rahatlayacaktır. Belirsizlik nedeniyle ertelenen satışlar gerçeğe dönüşecek ve alım kararları verilecektir. Bu da piyasanın rayına girmesini sağlayacak. Diğer taraftan ise sektörde maliyet baskısı var, bu nedenle enflasyon oranında fiyat artışları yaşanabilir. Bunu normal karşılamak gerek. Fakat önümüzdeki nisan ve mayıs aylarında satışların artması ve piyasanın normale dönmesi muhtemel görünüyor.”

Sektörü pozitif etkileyecek

Musa Aykaç  / Nurol GYO Genel Müdürü

 “Seçim sonuçları piyasayı pozitif etkileyecek. Bunu şimdiden hissetmeye başladık. Geçen pazartesiye göre bu dün çağrı merkezimize gelen telefonların sayısı 2.5 kat arttı. Bu ilgi artarak devam edecek. Diğer yandan dövizdeki mevduat konuta yönelecek. Ertelenen talepler gerçeğe dönecek ve nisan-haziran arasında satışlar iyi gidecektir.” 

Ertelenen alımlar sektöre hız Katar

Sefa Demirbaş  / Demirbaş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

“Seçim sonuçlarında Radikal bir değişikliğin olmaması piyasaları rahatlatır. Ertelenen alımların ve bekleyen yatırımcıların tekrardan aksiyon alması sektöre hız katar. Tabi yakın gelecekte yeni seçimlerin olması bir dezavantaj gibi görünse de, geçtiğimiz 3 aylık döneme göre çok daha hareketli olacaktır. Yabancı yatırımcılar tarafından daha çok yatırım olacağını düşünüyorum.”

Yastık altı birikim yatırıma dönüşür

Ferhat Bakgör  / Bak Yapı Yönetim Kurulu Üyesi

“Türkiye’nin lokomotifi haline gelen gayrimenkul sektörü, istikrarlı büyüme trendini sürdürmeye devam edecek. Yerel yönetimlerdeki istikrar ve kan değişimleriyle birlikte bu büyüme devam edecek. Seçim belirsizliği nedeniyle bir süredir tapu dairelerinde yaşanan duraklama ve ertelemeler de sona erecektir. İnşaat sektöründe canlanma başlayacaktır. Seçimden önce yastık altında tutulan birikimler yatırıma dönüşecek.”

Maliyetteki artış fiyata yansır

Evrim Karayel /Gürallar Yapı Genel Müdürü

“Gayrimenkul sektörü olarak istikrarı yakalarsak kullanıcılar ve yatırımcılar nezdinde alım talebi artar. Alım talebinin artmasıyla beraber, gayrimenkul geliştiricileri ham madde fiyat artışlarından kaynaklı proje maliyetlerindeki artışları satış fiyatlarına da yansır. Gayrimenkulde yakın zamanda zamlar kapıda diyebiliriz.”

Kentsel dönüşümün önü daha çok açıldı

Nazmİ Durbakayım/İNDER Başkanı  

“Yerel seçimlerin sona ermesiyle, inşaat sektörüne ivme kazandıracak olan kentsel dönüşüm projelerinin yolu açılmış oldu. Çalışmalar kaldığı yerden,  tekrar hızlanarak yoluna devam edecektir. Seçim vaatlerinde söylenen yeni imar planlarının, ruhsat kolaylıklarının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek.

Temennimiz, siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasına paralel olarak ekonomik istikrarın tekrar sağlanmasıdır. Başta kredi faizleri olmak üzere ekonomik verilerin tekrar sağlıklı seviyelere geleceğini umuyorum. Seçim öncesi ertelenmiş satın alma taleplerini fırsat bilip tüketiciyi mağdur edecek zamlar yapmadan yeni proje ve kampanyaların devreye girmesi herkese fayda sağlar.”

Canlanma dönemi yeniden başlıyor

Ali dumankaya DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

Seçim öncesi dönem sektörün genelde durgun geçtiği kış aylarına denk geldi. Şimdi nisan ayıyla birlikte canlılık dönemi başlıyor. Faizlerde de yükselme beklentisi olmaması nedeniyle konut almak için uygun ortam oluştu. Sektör fiyat artışı yapmadan ellerindeki projelere yüklenerek geçirecek. Yeni projelerde ise yüzde 1 KDV’li olanlar avantaj yakalayacak.”

Konut satışları tekrar hareketlenir

Umut Durbakayım Teknik Yapı Yönetim Kurulu Baş. Yrd.

“Ekonominin önündeki en büyük engelin ortadan kalkmasıyla toparlanma sürecinin başlayacağını düşünüyorum. Dövizdeki gerileme ve faiz oranlarında düşüş eğilimi olmasıyla ekonominin tekrar canlılığına kavuşacağını öngörüyoruz. Sektörde yeni lansman ve kampanyalar başlayacak. Ancak seçim öncesinde dondurulan fiyatların serbest bırakılması şaşırtıcı olmayacaktır.”

Yerli ve yabancı yatırımcı artacak

İnanç Kabadayı  Egeyapı Yönetim Kurulu Başkanı

Seçim sonuçlarıyla birlikte konut sektöründe hareketlenme olacak. İktidar güven aldı ve istikrar sağlandı. Önümüzde zaten bahar ayları var. Bu dönemde seçim sonuçlarıyla birlite yerli ve yabancı yatırımcının ilgisi artacaktı. Yeni satışa çıkacak projelerde yüzde 18 KDV uygulanması nedeniyle yüzde 1 KDV’li konutların fiyat avantajı nedeniyle ilgi görmesini bekliyorum. Ayrıca bu yıl Körfez’den çok daha fazla yatırımcının geleceğini düşünüyorum.”

Sektörün itici bir güce ihtiyacı var

ÖMER Faruk Çelik / KONUTDER Başkanı

“Tüm ekonomi moral ve motivasyonla hareket ediyor. Ekonomi iyiyken konut piyasası iyi oluyor. 6 aydır kavga ediyoruz ve zaman kaybettik.  Yeni Türkiye vizyonuna ihtiyaç var. Bu ülkeyi daha iyi yerlere getirmenin yolunu düşünmeliyiz. Tablo kötü olursa insanlar mutsuz oluyor ve bu mutsuz insanlar satın alma kararı vermekten kaçınıyor.

Seçim sonuçlarıyla önümüzdeki dönemde bir canlılık olabilir ama  sektörün itici bir güce ihtiyacı var. Yüzde 18 KDV düzenlemesi sektöre ağır yük getirdi. Bu nedenle 2014’te yeni konutların KDV’leri yüksek olacağı için satışlarda düşüşler olabilir. Yılda 1 milyon konut satışına ulaşamayız. Ancak 600-700 bin satış olur. Bu nedenle sektöre destek olmak gerek.” 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/secim-sona-erdi-insaatcinin-umudu-artti_118820.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!