Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Maden için Tarım Arazilerine El Konacak

Aydın’da bin 111 futbol sahası büyüklüğündeki alanda faaliyet yürütecek olan maden şirketi yurttaşlara ait arazilerin kamulaştırılması için harekete geçiyor.

yapi.com.tr
Maden için Tarım Arazilerine El Konacak

Jeotermal santrallerin tarım arazilerini kuşattığı Aydın’da madencilik faaliyetleri de son bulmuyor. Son olarak Aydın’ın Bozdoğan ilçesi Asna Mahallesi’ndeki maden ocağında kapasite artırımına gidildi. Madenin faaliyet alanını 40 kat artıran şirket, bin 111 futbol sahası büyüklüğündeki alanda maden çıkaracak. Tarım ve orman arazilerinden oluşan bölgede ayrıca 8 adet arkeolojik sit alanı ile Karadut Mezarlığı bulunuyor.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; ilk olarak 19.79 hektarlık alan için “çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararı alan şirket, faaliyete geçmedi. Ardından alanını 793.80 hektara çıkarmak isteyen şirket Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yaptı. Dosyayı inceleyen Bakanlık, ‘ÇED olumlu’ kararı verdi. Bakanlığın verdiği olurla birlikte bölgede feldispat, kuvarslı mika maden ocağı, kırma, eleme ve zenginleştirme tesisi açılacak.

Nihai ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre ocağın 101.19 hektarlık alanın bir kısmı tapulu tarım arazilerinden, 682.61 hektarlık kısmı ise ormanlık alanlardan oluşuyor. Ormanlık alanda ne kadar ağaç kesileceği belirsiz. Şirket, tapulu tarım arazileri için Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden (MAPEG) kamulaştırma talep edecek.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maden-icin-tarim-arazilerine-el-konacak_184147.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!