Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sultanahmet'in Asırlık Konağı Satılıyor!

1800’lü yılların sonunda yaptırılan Abud Efendi Konağı satılıyor. Sultanahmet Meydanı’na yaklaşık 70 metre uzaklıkta olan bina şu an yüzde 20 kapasiteyle hizmet veriyor.

yapi.com.tr
Sultanahmet'in Asırlık Konağı Satılıyor!

Bu bina alıcısını bekliyor… Hürriyet Gazetesi'nden Can Mumay'ın haberine göre, yap işlet devret sistemi ile satılacak olan Yücel Kültür Vakfı’nın Sultanahmet’teki binası Yerebatan Sarnıcı’nın Gülhane Parkı istikametine doğru biraz aşağısında bulunuyor. 1800’lerin sonunda inşa edilen ve Abud Efendi Konağı adını alan bu bina bahçe ve müştemilatları ile birlikte 3243 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Konağın bulunduğu alan 1983 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından koruması gerekli ikinci derece tarihi eser olarak tescil edilmiş durumda.

Şam eşrafından olan Abud Efendi'nin Topkapı Sarayı'na yakın bu binada konuklarını ağırladığı biliniyor. Daha sonra 1950 yıllarında Abud Efendi'nin büyük oğlu Ferid Bey tarafından Amerikalılar'a satılarak, bir süre YMCA (Young Men's Christian Association) olarak hizmet verdi. Bizans dönemi kalıntıları ile çevrili olan binada Bizansın ilk ve en önemli yapılarından biri olan Chalkopteria -Hagia Manastırı kalıntılarının bir kısmının bu ada parselinde olduğu tahmin ediliyor.

4 Milyon Dolar talep ettiler

Restorasyon işlemleriyle ilgili olarak konuşan Yücel Kültür Vakfı Genel Sekreteri Haluk Kula “Binanın içinde az bir faaliyetimiz var. Bina 1969 yılından beri vakfımıza ait. Şu an burada kısıtlı olarak aktiviteler yürütüyoruz” dedi.

Kula, restorasyonla ilgili olarak bazı firmalarla görüştüklerini söyledi ama isim vermedi. Vakıf binanın satışı için 4 milyon dolar talep ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sultanahmetin-asirlik-konagi-satiliyor_118874.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!